Erçin Yalçın: "Çeşme-Alaçatı Pilot Bölge Olmalı"

Alaçatı Turizm Derneği (ATD) Başkanı Sayın Celal Bayraktaroğlu tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer ile de paylaşılacak olan Çeşme'nin pilot bölge olmasına yönelik çalışmalara turizmcilerden ve Çeşmelilerden destek yağıyor.Çeşme'nin önemli turizmcilerinden Erçin YALÇIN Çeşme'nin pilot bölge olması ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Erçin Yalçın: "Çeşme-Alaçatı Pilot Bölge Olmalı"

Alaçatı Turizm Derneği (ATD) Başkanı Sayın Celal Bayraktaroğlu tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer ile de paylaşılacak olan Çeşme'nin pilot bölge olmasına yönelik çalışmalara turizmcilerden ve Çeşmelilerden destek yağıyor.Çeşme'nin önemli turizmcilerinden Erçin YALÇIN Çeşme'nin pilot bölge olması ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Erçin Yalçın:
05 Mayıs 2020 - 11:59 - Güncelleme: 05 Mayıs 2020 - 12:34

2020 Turizm sezonuna turizmciler olarak yeni bir rekor beklentisiyle başlamıştık Ocak ve Şubat aylarında tüm Oteller tam hız sezon hazırlıklarıyla sezonu açmayı planlarken Mart ayında tüm planlar ve hedefler yerle bir oldu virüs tüm dünyayı alt üst etti.Turizm Bakanımızın Sertifikasyon açıklamaları sonrası Oteller alt yapı çalışmalarını Covid-19 önlemleri adı altında hızlandırdı.

Vürüs’le mücadele,tedbirler alt yapı çalışmaları otelcilere  doğal olarak da ek maliyetler getirdi.Mayıs sonu Haziran ilk haftası Koronasız bölgelerdeki tesislerin  kademeli ve kapasitelerinin yarısı  kadar doluluklar doğrultusunda açılabileceğini Sayın Bakanımız söyledi.İç turizmin merkezi olan kuzey ve güney Ege turizmcileri özellikle yaz sezonlarında yoğun talep ve ilgi gören Çeşme-Alaçatı için sertifikasyon sisteminin Türkiye genelinde uygulanmasından önce Çeşmenin bu konuda pilot bölge olmasını istiyorlar.Alaçatı Turizm Derneği(ATD) Başkanı Sayın Celal Bayraktaroğlu liderliğinde ilgili mecralara çağrı yaptılar ve görüştüler.

Konuyla ilgili olarak kendisi ile görüştüğüm Sayın Bayraktaroğlunun altını çizerek söylediği aslında şu; konu kafa karışıklığına sebeb olmasın. "Sağlık Bakanlığı ve Bilim kurulunun çok sıkı takipleri ile olumlu gelişmeleri takip ederek karar verdiklerini özellikle vurguluyor.Bu durumda bu alt yapının ve verilerin gelişmesi halinde düşündükleri kısıtlı,kontrollü açılmadan bahsediyoruz.Bu halde Pandemi şartları altındayken biz pilot bölge olalım diyoruz.Yoksa açalım’da pilot bölge olalım demiyoruz."

Bölgeyi iyi bilen Alaçatı’da 4 yıl çalışmış bir turizmci olarak Sayın (ATD)Başkanımızı destekliyorum.Çeşme-Alaçatı Pilot bölge olmalıdır ama!!!Sayın Başkanımızın anlattığı şekilde.

Çeşme-Alaçatı 400’e yakın butik otelleri ve Exclusive plajları,ot festivali ve diğer etkinlikleri ile Türkiyemize ve güzel İzmir’e değer katan turizm bölgemizdir.Tedbirlerin en üst seviyede uygulanması için Çeşme Otelciler birliği ve Butik Otel İşletmecileri el ele verdi.Uygulamaların Özellikle yoğun tatilci akınına uğrayan Çeşme-Alaçatı’da uygulanıp diğer tatil bölgelerine hızlı bir şekilde örnek teşkil ederek uygulanmasını istiyorlar.3 Yıldız’dan-5 Yıldız’a kadar tüm Oteller gibi butik otel sahipleri’de sezonun dört gözle açılmasını bekliyor.Çeşme-Alaçatı’nın en uygun model olacağına inanıyorum,Butik Otellerin tamamı zaten oda-kahvaltı çalışıyor ve tamamına yakını izole ve sakin işletmeler.

Dikkat edilmesi gereken bu bölgede özellikle Alaçatı köy meydan ve sokaklarındaki  insan yoğunluğunun en az seviyede olması,ayrıca bar,restoran,cafe ve diğer işletmelerin sosyal mesafeye ve alınması gereken üst düzey hijyen kurallarına göre işletmelerini  dizayn etmeleri ve 24.00’de sonra tamamı off duruma gelmesi bu süreçte önem arz edecek.Alaçatı, Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü olan İzmir’in bilindiği gibi en gözde tatil destinasyonlarından biridir. Beldedeki surf ile başlayan bu gelişim, bölgenin korunaklı yapılaşması, bölge insanının misafirperverliği ve iyi hizmet anlayışı ile her geçen gün gelişerek devam etmektedir. New York Times gazetesinin 2016 yılında ziyaret edilmesi gereken destinasyonlar listesinde de yer alan bölge, Pandemi dönemi ve sonrasındaki  yıllarda da popülaritesini ve kalitesini sürdürmeye devam edecektir.
 
Şairin dediği gibi; Yürüyorlardı, Alaçatı’nın Ege güneşiyle yıkanmış yollarında. Yol kenarlarına dizelenmiş zafer çelenkleri gibi katırtırnakları, mimozalar, süpürgeotları selamlıyordu onları. Daracık, kırma taş döşeli sokakların iki yanındaki evlerin cumbalı pencere pervazlarına dolanmış yaseminler, taş duvarların arkasında kalan avluların içinde yükselen narların, incirlerin arasından sarkan hanımelleri, begonviller, hepsi birden eğiliyor, katılmaya zorluyordu onları katıksız yaşama sevinçlerine.

“Doğayı bayram yerindeymiş gibi yaşarsın burada” diyordu ona. “Yalnız kalmaya, içine kapanmaya, elem duymaya hakkın yoktur. Doğa seni bütün varlıklarıyla kuşatır, içine alır. Geceleri bile kokularıyla uykuna girer, düşlerine kadar sızar, kendi başına bırakmaz seni.”

‘Bir kot, bir tşört giy ve gel Alaçatıya’

Güzel ve Sağlıklı Günlerde Buluşmak Dileğimle

Erçin YALÇIN

Profosyenel Hotel Yöneticisi

YORUMLAR

  • 0 Yorum