Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MURTAZA KALENDER: " İSTANBUL'DA TURİZM İYİ OLMAZSA TÜRKİYE'DE TURİZM İYİ OLMAZ "

İstanbul Turizm Derneğinin 4 Olağan üstü kongresinde Başkan olarak seçilen Murtaza Kalender Istanbul Turizmi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MURTAZA KALENDER: " İSTANBUL'DA TURİZM İYİ OLMAZSA TÜRKİYE'DE TURİZM İYİ OLMAZ "

İstanbul Turizm Derneğinin 4 Olağan üstü kongresinde Başkan olarak seçilen Murtaza Kalender Istanbul Turizmi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MURTAZA KALENDER:
09 Temmuz 2024 - 08:49

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki turizm tesisleri doluluk oranlarının beklenenin altında olması ile ilgili tespit ve görüşlerini paylaşan Murtaza Kalender bu durumun nedenlerini ve çözümleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde olağan üstü bir durum yaşanmamasına rağmen gelen turist sayılarının geçen senelere oranla düşük seyrettiğine dikkat çeken Kalender yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Covid19 döneminden sonra uluslararası arenada rakip turizm destinasyon sayısının oldukça fazlalaştığını görmekteyiz. Bunların başında Vietnam, Mısır, Azerbaycan, Balkan ve Kafkas ülkelerinin, turist sayılarını bir önceki yıllara göre ortalama %50 ye yakın arttırdığı görülmektedir.Bu destinasyonların turist sayılarını arttırmasının nedeni ülkelere giriş vizelerinin kaldırılması veya kolaylaştırılması.Özellikle vize ücretlerinin 35 USD civarlarında bulunması, uçuş kolaylığı ve fiyatların daha uygun olması rakip destinasyonları avanntajlı konuma taşıyor.

Ayrıca konaklama, yiyecek & içecek, müze ve ören yerleri giriş ücretlerinin Türkiye’ye göre daha uygun olması da bu destinasyonları daha cazip hale getirmekte. Şunu unutmamak gerekir ki; Mısır, Vietnam, Yunanistan gibi ülkeler de deniz, kum, güneş turizminde ülkemiz kadar iddialı durumdalar.

Peki turist sayılarının düşüşte olması sadece bunlarla mı ilgili? Tabi ki hayır.Bunlar sadece birkaç sebepten bazıları. Bu sebeplerin çoğu bizden kaynaklı oluşan nedenler ve gerekli önlemleri almamamızdan kaynaklı.

Bu nedenleri şu şekilde sıralaya biliriz;
 

  • Dünya üzerindeki 5 milyar nüfusa vize uyguluyoruz. Bu 5 milyar nüfusun %10’ u gelir düzeyi yüksek milyoner insanlardan oluşuyor.Kısacası potansiyel yarım milyar turisti uyguladığımız vize işlemleri ile yok sayıyoruz.
  • Vize fiyatları rakiplerimizde en fazla 50 USD civarı iken bizde ise 300 USD'lere kadar ulaşmakta.
  • Vizelerin 1 hafta ile 4 hafta arası sürmesi, potansiyel turisti başka destinasyona yönlendirmekte.
  • Ulaşım açısından İstanbul’a uçuş fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeni ile turistler başka destinasyonları değerlendirebiliyor.
  • Milli gururumuz Türk Hava Yolları’nın direk uçuş avantajını turizm sektörü olarak yeteri kadar kullanamıyoruz.Çünkü, THY aktarmalı uçuşlara haklı olarak daha uygun fiyat vermekte.Ancak Türkiye’de daha uzun süre konaklama yapacak turistlere farklı çözümler üretilebilir.
  • Pazar ve ürün çeşitliliğini çoğaltarak turizmi 12 aya yayabiliriz.
  • Kongre, MICE ve düğün organizasyonları gibi etkinliklere yurt dışında olduğu gibi teşvikler verilebilir.

Bu saydıklarımızın yanı sıra listeye daha birçok etken daha ekleyebiliriz.İstanbul’daki tüm turizm sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları bir araya gelerek bu sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalı.İstanbul’da Turizm iyi olmaz ise Türkiye’de de turizm iyi olmaz.İstanbul’da Turist olmaz ise Türkiye’de de Turist olmaz.İstanbul’a gelen turist sayıları organik olarak, Kapadokya, Kuşadası, Pamukkale ve tüm Anadolu daki otel doluluk oranlarına yansıyor.Kısacası Istanbul Turizmi demek Türkiye Turizmi demektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum