Otel işletmelerinde veri tabanı ne kadar önemli ?

Turizm sektörünün tecrübeli otel yöneticilerinden Nevzat Ahmet Çelebi Oteller için veri tabanı kavramını gündeme taşıyor.

Otel işletmelerinde veri tabanı ne kadar önemli ?

Turizm sektörünün tecrübeli otel yöneticilerinden Nevzat Ahmet Çelebi Oteller için veri tabanı kavramını gündeme taşıyor.

Otel işletmelerinde veri tabanı ne kadar önemli ?
07 Şubat 2019 - 10:43

Canım Ülkemde birçok yatırımcının farkına varamadığı, profesyonellerin de gerek çalıştıkları şirketlerde ki kalış süreleri gerek bu konuya ayırdıkları, ayırabildikleri zaman mesai, ekiplerinin gücü veya şirketlerin hafıza kaydı kültürü gibi nedenler ile çok öne çıkarılamayan ''Data Veri'' oluşumu kültürü çok önemli ve değeri olan bir işlemdir aslında.

Günümüzde paha biçilemeyen entellektüel sermayenin en büyük dilimini ve sürdürülebilir olmayı var eden ve taşıyan data base dir.

(Big Data) "Büyük Veri" günümüzde pek çok sektöründe, özellikle de konaklama sektöründe güncel, sıcak bir değer ve konu olmaya devam ediyor. 

Çünkü veriler gerçekten sadece bilgi değil. İyi bir iş zekasının omurgası olarak sürdürülebilir bir iş hacmini ve geleceğe yapılacak en büyük yatırımı da içerisinde barındırıyor. Otellerin düzenli olarak elde ettiği veriler birçok kaynaktan akarak gelmekte ve oluşturulmaktadır. Örn: Konaklayan misafirlerden oluşturulan, Pazarlama etkinliklerinde oluşturulan, Sosyal medyadan oluşturulan, Profesyonel ekibinin taşıdığı ve Satın alınan datalardan oluşturularak bütünleştirilerek Big Data elde edilir.

Çoğu otel için, Big Data genellikle bilgi miktarının seçici olarak analiz edilmesi ve önceden sıralanması ile gerekli bilgilerin harici kaynaklardan toplanarak oluşturulmasıdır.

Biz otelciler, otelimizde ki işleyişten, iç kaynaklardan bilgi toplayarak basit ve hızlı bir yolla, Küçük Verileri toplamayı severiz. Küçük Veriler; Doluluk verileri, ADR, TripAdvisor ve benzeri (Online Kanalların) puanları ve RevPAR gibi daha yönetilebilir boyuttaki verilerdir bunlar. 

Büyük Verinin çoğu zaman çok dikkat çekici ve değerli olmasına rağmen, otelcilerin öncelikle daha iyi anlamaları gereken Küçük Verilerdir. Çünkü; Bu bilgiler daha sonra orada Büyük Veriyi oluşturma yoluna girecek ve ''Big Data'' oluşacaktır.Veri gruplarının geleneksel otel departmanlarına gruplandırılması halinde bunun karşılaştırması sonucu doğru parametreleri ve tabloları görmek mümkün oluyor.

Aslında, uygulamada çeşitli otel departmanları birbirlerinin verilerini her gün kullanmaktadır. Örneğin, bazı tahmin (öngörü) verileri, satış ve pazarlama departmanından, günün ve geçmişin forecast'ından  (sosyal medya ve web sitesi istatistiklerinden) rezervasyon akışınızdan çekilebilir. Bu veriler aynı zamanda finansal bazı amaçlar ve öngörüler için de kullanılabilir. Bu, güçlü bilgiler, tablolar ve parametreler bir realizasyon sağlayabilir. Bir konaklama işletmesinin tüm departmanlarında ortak hedeflere yönelik işbirliği yapılması halinde bu işbirliği ortak değerler ile bütünlük içerisinde işleyen verimli ve sürdürülebilir bir iş akışı ve değerleri olan bir işletmeyi de var edecektir.

Kısaca; bir işletmede ki tüm departmanlar aynı temel veriler üzerinde çalışır ve bu verilerden farklı bakış açıları toplarsa; Otel verilerine bu şekilde baktığımızda genel otel ekosistemini geliştiren yaygın, bütüncül işletme sistemini ve değerlerini oluşturduğumuzu görürüz.

Tüm hizmetlerin değerlendirilmesi, başta satışın akabinde finansın doğru akışını, sosyal medya gücünü, pazarlamanın başarısını, misafirlerin yorumları ve kıyaslamaları kategoriler halinde geleneksel otel departmanları tarafından değil, ana kullanıcıların deneyimleri sonrası kendileri tarafından tanımlanmış ve değerlendirilmiş olur ki, bu da entellektüel sermayenin, marka değerinin oluşumunda omurgayı var edecektir. 

Departmanlar otel genelinde verileri ve bilgileri paylaştıkça, bu şekilde karşılaşılan veri sağlayıcılarının türlerini organize etmenin çok daha yararlı olduğunu görecekler ve her bir kategorinin, otelin çevresinde bulunan kendi merkezini keşfederek gelişmesini sağlayacaklardır. Bu da data base'in oluşumunda temel ilkedir. 

''Küçük Veri'' Otelden dışarıya doğru hareket ederken, ilk önce Küçük Veriler ile karşılaşırız ve işe başlarız. Hemen, dahili olarak üretilen veriler. Bu küçük veriler, otelciler için en tanıdık ve çoğu zaman en değerli olanıdır.

Örn: Forecast'ınızın durumu, satış gücünüz ve hacminiz, sahip olduğunuz datanın iş haciminize direkt olarak yansıma gücü, fayda sağladığınız pazarların size yansıma oranı, satış kanallarınızı yönlendirme kabiliyetiniz ile elde edebileceğiniz satış kabiliyetiniz bütçenizde ki doluluğu ve geliri elde edebiliyor mu? Gelir ve gider verilerinizin görüntüsü sürdürülebilir bir iş akışını sağlıyorsa karlılığınızdan memnunsunuz demettir.
''Büyük Veri'' Bir sonraki seviyeye geçtiğimizde, Büyük Veri'yi buluruz. 

Büyük Veri (Big Data) genellikle dış kaynaklardan oluşmakla beraber, iç ve dış verilerin bir karışımı toplamıdır. Oluşumu görünmeyen değerler ile başladığı İçin iyi de bir akıl oyunudur. Özü misafir ettiğiniz (ağırladığınız) misafirlerin gözünde ki değeriniz ile oluşan, tekrar gelişleri ile değer kazanarak bunun sürekliliği ile sermayeye dönüşen bir değer olacaktır ''Büyük Veri, Big Data'' 


Günümüzün ve geleceğin en büyük sermayesidir Data Base 

Otelinizde bütçe çalışmaları öncesinde hazırlayacağınız marketing planın tutacağı ışık ile satış gücünüzü pazarlarınızın, segment ve kanallarınızın periyot ve fiyat kırılımlarını oluşturduktan sonra Reaaally Big Datanızı da bunun üzerine koyduğunuzda girdilerinizin arttığını görür ve yaşarsınız.

Kimse bizi kendimize sakladığımız bilgi/beceri, deneyim ve tarzla anmaz. 

Eğer bu gün paylaşmazsanız; yarın da düne benzeyecektir.  

Eğer hiç paylaşmazsanız çok ta önemli değil zaten. 

Hissettiklerinizi söyleyin. Düşündüklerinizi yapın. 

Ölüm yaşlanmakla değil; unutmak ve unutulmakla gelir.  

Unutmadan/Unutulmadan; güzel olan her şeyi ve sevgiyi paylaşmak umudu/dileği ile. Okumakta ve Okutmakta yarar var. 

Gerisi Size Kalmış.

Nevzat A. ÇELEBİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum