Turizmde Yeni Trend: İslami Turizm

Başarılı Turizmci Serkan İrenci İslami Turizmi anlattığı yazılarına devam ediyor.Keyifli okumalar...

Turizmde Yeni Trend: İslami Turizm

Başarılı Turizmci Serkan İrenci İslami Turizmi anlattığı yazılarına devam ediyor.Keyifli okumalar...

Turizmde Yeni Trend: İslami Turizm
05 Eylül 2020 - 05:20 - Güncelleme: 05 Eylül 2020 - 09:25

"Daha önceki yazılarımın devamı olarak sizler ile İslami konsept ile ilgili bir makale daha paylaşacağım. İslami Konsept ile alkolsüz aile otelinin farklarından söz edelim biraz...

Bilindiği üzere İslami turizm denildiğinde insanların akıllarına hemen alkolsüz aile oteli konsepti geliyor. Bu tamamı ile büyük bir tezattır. Bu konseptin olmazsa olmazlarının en başında otel genel müdürünün konsepte yakın olması gerektiği gelir. 

Yöneticisinin konsepte yakın olduğu otelde misafirlerin daha mutlu olduklarını, oteli evleri gibi gördükleri, sahiplendiklerini, problem dile getirmekten çok tatillerinin tadını çıkarmaya odaklandıklarını geçmiş deneyimlerimde gözlemleme fırsatım oldu. 

Sadece konseptinde alkol olmaması ile bu portföye hitap edilemeyeceğini belirtmek istiyorum. Öncelikle tesis planı çok önemli. Misafirlerin mescitlere hızlı ulaşmaları ve erkek-bayan grupların birbirlerini gözle rahatsız edemeyeceğibir şekilde planlanması gerekmektedir. Odalarda kıbleyi gösteren işaretler olmalı ve seccade bulundurulmalıdır.   Personellerden de mescidleri kullanmak isteyen olursa talepleri reddedilmemelidir ki bu portföy bu tarz personelleri daha çok sever ve çabuk kaynaşır.   

Bayan misafirlere ayrılan alanlarda yalnız bayan personel görev yapmalı ve bu personellerin eğitim ve oryantasyonlarına önem verilmelidir. Alkolsüz aile otellerinde ise böyle portföye haz detaylar düşünülmemiştir.Otelin ses sistemlerinde ezan saatlerinin güncel bir şekilde mevcut olması ve ezan sesinin tesisin her alanından rahatlıkla duyulması gerekmektedir.   

Personel kıyafetleri belirlenirken (özellikle bayan personellerin) mahremiyet kuralları özenle uygulanmalıdır. Özellikle servis Personelleri kıyafetlerinde kültürel motifler kullanılmalıdır.   Mutfak, bu portföy için çok önemlidir. Etlerin İslami usullere göre kesildiğini, kesinlikle dinen caiz olmayan hiçbir ürünün mutfakta kullanılmadığını lanse eden info boardlar hazırlanmalı ve mönüler yöresel ağırlıklı olmalıdır.

Özellikle sosyal medya ve internet lansmanlarında kullandığımız argümanlara dikkat edilmelidir.    Bu konuda bir anımı anlatayım sizlere….   

Bu portföye hizmet etmek için açılan veya konsept değiştirip bu portföye hizmet etmeye başlayan tesisleri incelerken Bodrumda bir tesisin lansmanındasuşi’ye rastladım.  

Sosyal medya uzmanı tarafından tesisin facebook sayfasında paylaşılan bir resmi anlatayım sizlere. Resimde tesettürlü bir bayan, otelin deniz manzaralı havuzu güzel bir konbin oluşturmuş lakin bayanın önündeki paylaşılan yemek suşi !    Sosyal medya uzmanı ile görüştüm ve kaç Müslümanı suşi yerken gördün diye sordum? Esasında en başta da yöneticileri kesinlikle portföye yakın olmalılar derken anlatmak istediğim buydu.    

Portföy için mutfağın önemine daha idrak edememişler.    Sosyal medya uzmanına İşinizde başarılı bir sosyal medya uzmanı olabilirsiniz ama bu portföyü bilmediğiniz kesin ve ilk defa çalıştığınız aleni bir şekilde aşikar olmakta dedim. Birkaç yıldır çok iyi ve duayen dediğimiz turizm yöneticilerinin bu konsepte hizmet veren firmalarda uzun soluklu kalamaması ve adapte olamaması da onların başarısızlıklarından değil konsepte yakın olmamalarından kaynaklanmaktadır.  Gelelim alkolsüz aile otellerine…    
 
Bu otellerin neden İslami konsept ile bir tutulmamaları gerektiğini detaylı anlattım.    
 
Bir çok alkolsüz aile otelinde detaylar düşünülmemiş sadece içecek sunumlarından yola çıkarak ve bu portföyden de misafir kapmak uğruna lansmanlarında portföyü etkilemek istemişlerdir ama maalesef…   
Son sözüm yatırımcıya.

Lütfen yöneticinizi seçerken konsepti, hitap edeceğiniz portföyü, tercih ettiğiniz yöneticinizin portföy ile uyumunu daha detaylı bir şekilde göz önünde bulundurun.    

Portföye yakın yönetici portföy gözüyle tesisi değerlendirebilir, misafirlerin isteklerini ve beklentilerini karşılamak adına bir adım önde olabilir.   

Selam ve dua ile… Sağlıcakla kalın.  

Serkan İrenci"


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum