Reklam
Reklam

BAKAN ERSOY: " TÜRKİYE'NİN 2028 TURİZM GELİRİ HEDEFİ 100 MİLYAR DOLAR "

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Turizmde 2022 yılının değerlendirildiği toplantıda Türkiye'nin 2023 ve 2028 turizm hedeflerini açıkladı.

BAKAN ERSOY: " TÜRKİYE'NİN 2028 TURİZM GELİRİ HEDEFİ 100 MİLYAR DOLAR "

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Turizmde 2022 yılının değerlendirildiği toplantıda Türkiye'nin 2023 ve 2028 turizm hedeflerini açıkladı.

BAKAN ERSOY:
31 Ocak 2023 - 15:57

Bakan Ersoy yaptığı açıklamada: "2023 yılında hedefimiz 60 milyon turist ve turizmde 56 milyar dolar, 2028 yılında ise 100 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Bakan Ersoy, turizmde 2023 hedeflerinin 60 milyon turist ile 56 milyar dolar gelir olduğunu, 2028'de ise 90 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Bakan Ersoy: "Türk Hava Yollarının uçtuğu her yer hedef pazarımız. Ürün çeşitlemesi kapsamında yeni odak pazarlar oluşturduk. Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceğiz. Bunların başında ABD geliyor. Amerika'dan bu sene 1 milyon ziyaretçi sayısını aştık. Önümüzdeki yıl hedefimiz 1.7 veya 1.8 milyon ziyaretçi ağırlamak. Bunun yanında Güney Amerika, İskandinav, Körfez ve Uzak Doğu ülkelerine de yöneleceğiz. Bu ülkelerin bir diğer avantajı da uzak destinasyondan geldiklerinden, ortalama kalış süreleri uzun olduğu için kişi başı gelirde daha fazla para bırakıyorlar" ifadelerini kullandı.

Ersoy: "Bunu Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) kuruluşuyla birlikte sağladık. Çünkü biz 2019'da kurulduktan sonra hızlı bir şekilde toparlandık ve çok yoğun bir tanıtım yaptık. 200'den fazla ülkede televizyon kanalları ve dijitalde tanıtımlarımıza yoğunlaştık. Böylece turizm ürünleri ve destinasyonlarımız dünyada en çok bilinen markalara dönüşecek." dedi.

İşte Bakan Ersoy'un açıklamaları: 

"Istanbul is the new cool, TurkAegean, Turkish Riviera, Taş Tepeler gibi çeşitli destinasyon markaları oluşturduk. 2023-2028 döneminde 9 ana tanıtım markasını daha sistemin içerisine dahil ederek, toplam 20 yeni markalaşan ürünü daha yoğun şekilde dünya genelinde tanıtacağız. GoTürkiye sitesinde 50'den fazla ürün görürsünüz. Bu 50 ürünü global dünyada ezberletmemiz, zihinlere yerleştirmemiz lazım. Belirli süreçlerde ön plana çıkartılması gereken ürünleri sadece destinasyon bazında değil ürün bazında da markalaştıracağız. Burada en önemli şey içerik oluşturmak. 2018'de bir tanıtım filmimiz vardı. 2022'de bu rakam 300'e çıktı. 2028'de ise bu rakamı 900 reklam filmi olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

Halk plajları konseptinin de artarak devam edeceğini vurgulayan Ersoy, "2023'te 7 plajı daha devreye alacağız; Bodrum Türkbükü, Torba, Koyunbaba, Küçük Çaltıcak, Hatay Pirinçlik, Giresun Güre ve İstanbul Şile. Her yıl 7-8 tane ilave ederek, bütün kıyı kentlerimize 5 yıldız konforundaki halk plajlarını yayacağız." dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'de artık belli destinasyonlarda değil, her ilde ağırlama yapacak seviyeye geldiklerini kaydederek, "İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Programıyla birlikte 3 yıldır tüm illerimizde koordinasyon kurumlarımız var. Bunlar TGA ile iş birliği içerisinde bölgenin tanıtımıyla ilgili beraber çalışıyor. GOTürkiye dışında her ilin kendi 'Go' hesabı var onlar da burada faaliyetlerini yürüyor. Tüm illerle ilgili hem görseller hem sosyal medya içeriği ve yurt dışı dijital tanıtım çalışmalarında çok ciddi bir artış başlattık ve yoğun bir şekilde devam edeceğiz" diye konuştu.

Geleceğin turizminin sürdürülebilir olmak zorunda olduğuna dikkati çeken Mehmet Nuri Ersoy, "Biz de bu değişme en hızlı adapte olan ülke olmak istiyoruz. 2030'a kadar 24 bin 500'e ulaşacak konaklama tesisimizin hepsinin üçüncü aşama sürdürülebilirlik kriterini tamamlamış olacağını öngörüyoruz. Dünyada, bunu Bakanlık nezdinde kanunla yürüten ilk ülke Türkiye oldu" ifadelerini kullandı.

Ersoy, Kültür Yolu Festivallerinin gerçekleştiği şehirlerin markalaşmasını hedeflendiklerin aktararak, "2022'de 5 şehirde bunu gerçekleştirmiştik. Bu sene 6 şehir daha eklenerek, 11 şehirde Kültür Yolu Festivallerimiz yapılacak. Bundan sonra her yıl 5 şehir ekleyerek, 2028 yılında 36 şehrimizde festival yapılacak. Yeni şehirlerimiz, Adana, İzmir, Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Gaziantep. Festivallerimizi eşit bir şekilde Anadolu'nun farklı bölgelerine yaymak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum