‘’Bedava tatil kazandınız’’ diyerek dolandırdılar.

İddiaya göre 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapu, 40 bine yakın kişiye satıldı.

‘’Bedava tatil kazandınız’’ diyerek dolandırdılar.

İddiaya göre 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapu, 40 bine yakın kişiye satıldı.

‘’Bedava tatil kazandınız’’ diyerek dolandırdılar.
04 Kasım 2019 - 15:46

Sadece bir oda için toplanan para 6 milyon lirayı buldu. Benzer durumun yaşandığı Ankara ve Tekirdağ’daki diğer iki büyük projeden devre mülk satın alan çok sayıda kişi de icralık oldu. Kimi ödemesini yaptığı halde alamadığı senetler nedeniyle, kimisi satışın iptaline rağmen aidatlar nedeniyle hacizlerle boğuşuyor.

Mali Müşavir Enver Göçek, benzin istasyonundan akaryakıt alırken, yanına gelen tanıtım görevlisinin anlatımı ile Yalova Termal’deki devremülk projesinden haberdar oldu. Bir kısmı tamamlanan projenin fotoğraflarını da gören Göçek’e hisseli tapu satışı yapılacağı belirtildi. Yılın belli bir döneminde tesiste kalabileceği belirtilen Göçek’e hisse devir bedelinin 23 bin 950 lira olduğu, ancak peşin ödemesi halinde 12 bin lira ödemesi gerektiği belirtildi. Enver Göçek, D. Sağlık Termal isimli bir şirket ile 28 Haziran 2018’de sözleşme imzaladı. İlk olarak bin lira ödeyen Göçek, 11 bin liralık ödemeyi ise geçen 5 Temmuz’da şirketin hesabına banka yolu ile gönderdi.

Enver Göçek’e hisseli tapu devri yapıldı. Göçek, satın aldığı yeri görmeye gittiğinde ise gerçek durumla karşı karşıya kaldı. Tapu kaydına göre aynı yer Enver Göçek gibi 3 bin 650 kişiye daha satılmıştı. Yapılan hesaplamalara göre binlerce kişiye satılan odanın değeri 6.2 milyon lirayı aşıyordu. Göçek, avukatı ile yaptığı araştırmada tesisteki yerlerin toplamda 2 bin 500 kişiye satılması gerekirken, 40 bine yakın kişiye satıldığı bilgisine ulaştı. Enver Göçek, elinde tapu olmasına rağmen tesiste ‘Boş yer yok’ gerekçesiyle kalamayacağını anlayınca tapu iptal davası açtı ve kazandı. Göçek tapusunu iptal edince bu kez, ödediği paranın iadesi için Yalova Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak, en çarpıcı gelişme ise bu aşamada ortaya çıktı. Göçek’in ödeme yaptığı şirketin tabela şirket konumunda olduğu anlaşıldı. Dava dilekçesinde ödeme yapılan şirket ile K. Otel İşletmeleri AŞ ve G. Turizm İnşaat AŞ’nin aynı kişi tarafından yönetildiği, aralarında organik bağ olduğu, dolayısı ile yaptıkları ödemenin bu şirketlerin sorumluluğunda olduğu kaydedildi. Göçek, tapuyu iptal etse de aidat ödemelerinden kurtulabilmiş değil. Göçek’in sözleşme yaptığı şirket, yıllık 470 liralık aidat ödemesi için kendisine gün aşırı mesaj gönderiyor. Gönderilen mesajlarda, aidatın ödenmemesi halinde icralık olacağı belirtiliyor.

Benzer bir sorun ise Ankara Beypazarı’nda inşa edileceği açıklanan A. Termal projesi ile ilgili yaşanıyor. Emekli olan Rakia Akyıldız ve Ayhan Akyıldız çifti bu projeden devre mülk almak üzere şirket ile sözleşme yaptı. Şirket ile Rakia Akyıldız arasındaki sözleşmeye göre devremülkün bedeli 26 bin TL olarak belirlendi. Sözleşme 25 Kasım 2015’te imzalandı. Raika Akyıldız 26 bin liralık 32 senet imzaladı. Ancak Akyıldız kısa süre sonra şirket ile ilgili bir dizi olumsuz haber aldı. Taraflar aralarındaki sözleşmeyi iptal etti. Karşılıklı atılan fesih sözleşmesinde senetlerin Akyıldız’e iade edileceği kaydedildi.

Ancak şirket, Akyıldız gibi birçok kişiden aldığı senetleri bankaya verdi. Verilen senetlere karşılık kredi kullanıldı. Banka, kredinin ödenmemesi nedeni ile aralarında Akyıldız’ın da olduğu birçok kişinin senedini icraya koydu. Bankanın yaptığı icra takibi ile durumdan haberdar olan Akyıldız projenin sahibi N. Mühendislik İnşaat’ın yetkilileri hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla savcılığa başvurdu. Benzer bir sorunun da Tekirdağ Saray’daki H. Termal Projesinde yaşandığı belirtiliyor. Çok sayıda mağdur, internet üzerinde kurdukları platformlarda, devremülk sahibi olamadıkları gibi ödedikleri paraları da alamadıklarını belirtiyor.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Yalova’daki projede bilinçli olarak binlerce kişinin dolandırıldığını öne süren Av. Engin İsmail Köse, “Pazarlama teknikleri çok insafsızca. ‘Bedava tatil kazandınız’ deyip otele götürüyorlar. Genelde yaşlı insanlar hedef kitle. Saatlerce yüksek sesli müzik ve konuşmayla bu kişiler ikna edilmeye çalışılıyor. Bir masa ikna olduğunda zil çalınıyor, anons ediliyor, herkes alkışlıyor. İnsanlara verilen tapunun ekonomik bir değeri yok. Ödeme yapılan şirkete bakıldığında üzerinde herhangi bir mal varlığı bulunmuyor. Ancak, yaptığımız araştırmalarda aynı kişinin yönettiği üç ayrı şirket arasında organik bağ olduğunu tespit ettik. Yargıtay’ın da bu yönde kararları var” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum