Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜRSAB BAŞKAN ADAYI ALİ BİLİR KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY’U ZİYARET ETTİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Adayı Ali Bilir ve beraberindeki heyet, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti. Yaklaşık iki saat süren ziyaretin gündeminde seyahat acentalarının sorunları ve çözümü vardı.

TÜRSAB BAŞKAN ADAYI ALİ BİLİR KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY’U ZİYARET ETTİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Adayı Ali Bilir ve beraberindeki heyet, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti. Yaklaşık iki saat süren ziyaretin gündeminde seyahat acentalarının sorunları ve çözümü vardı.

TÜRSAB BAŞKAN ADAYI ALİ BİLİR KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY’U ZİYARET ETTİ
12 Kasım 2022 - 08:47

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Adayı Ali Bilir, acentaların sorunlarını çözüme kavuşturmak için harekete geçti.

Kültür ve Turizm Bakanını ziyaret eden Bilir, “Bakanımızla meselelerimizi konuşup çözüme ulaştırabilmek için görüşme sağladık. Acentaların yaşadığı sorunları konuştuk ve bu sorunların nasıl çözülebileceğine dair fikir alışverişinde bulunduk.Bütün seçim çalışmaları sürecimizde acentalarımıza anlattığımız gibi mevcut sorunlarımızın çözümü için yeni bir yasaya ihtiyacımızın olmadığını ancak mevcut 1618 sayılı yasamızın günün koşullarına göre güncellenmesi gerektiğine Bakanımızla birliktekanaat getirdik.Bunun yanında mevcut acentalarımızın faaliyette olmayan şubelerinin merkezden bağımsız olarak devredilebilmesine olanak getireceğiz.

Merkez veya şube belgelerini devretmek isteyen meslektaşlarımız TÜRSAB’a başvuru yapıp,belge devir işlemlerini TÜRSAB sicil servisi tarafından gerçekleştirebilecek. Böylelikle yeni acenta kuruluşlarını azaltmak ve kontrolde tutmak için faaliyette bulunmayan şube ve merkezleri tekrar sektörümüze kazandıracağız. Şube adreslerinin, merkez adreste gösterilmesini de sağlayacağız. Ayrıca çoğu meslektaşımızın talebi olan ‘paylaşımlı ofis’ uygulamasını daha da kolaylaştıracağız. Hedefimiz sorunçözmek.” dedi.

ÇÖZÜM MASASINDA SEKTÖRÜ KONUŞTUK

Sektörün sorunlarıyla ilgili konuşan Bilir, “Bizim belli başlı sorunlarımız var: uçak bileti servis sorunu, merkez ve şube işlemleri sorunu ya da turizm taşımacılığındaki sorunlar gibi. Bunların çözümü için önerilerimizi bakanımıza ilettik ve kendilerinden destek istedik. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı fuar katılımlarında Bakanlığımızın veya TGA’nın acentalarımıza stant desteğinin sağlanması; acenta sahipleri veya yöneticilerine verilen TÜRSAB kimlik kartları üretilirken DÖSİM sistemi tarafından tanınmasıve üyelerimizin bu kart aracılığıyla  Müze ve Ören yerlerindeki turnikelerde geçmesinin sağlanması, Tur Operatörleri ile ilgili teminat veya sigorta sistemini devreye alacak yönetmelik ile seyahat acentaları için düşük faizli destek kredisi (esnaf kredilerinde olduğu gibi) çıkarılması aynı zamanda seyahat acentacılığı mesleğinde belirli bir süre (10 yıl üzeri) faaliyet gösteren İncoming-Outgoing / Hac-Umre yapan acenta sahiplerimiz için Yeşil Pasaport verilmesi için düzenleme yapılması gibi konu başlıkları altında taleplerimizi ilettik. TÜRSAB aidat indirimiyle ilgili formülü de çok yakında acentelerimize duyuracağız.” diye belirtti.
 
REHBERLİK SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Rehberlik sorununun seyahat acentalarının temel sorunlardan biri olduğuna ve bu görüşmede alınan bilgiler neticesinde bu sorunun da çözüme kavuşmak üzere olduğununmüjdesini veren Ali Bilir, “Biz acenta buluşmalarımızda rehberlik sorununun ancak muhataplarıyla masaya oturup çözülebileceğini anlatıyorduk.Nihayet Sayın Bakanımızla yaptığımız bu görüşmede rehberlik yasasının çok yakında çıkacağını ve yasanın çıkmasıyla beraber acentalarımızın yaşamış olduğu rehberlik sorununun büyük oranda hatta tamamen ortadan kalkacağının bilgisini aldık. Bununla birlikte Hac-Umre acentalarımızında sorunları gündemimizde ve ilgili bakanlığımızla en kısa sürede görüşmeleri başlatacağız. Özellikle acentalarımızın Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunmuş oldukları teminat mektuplarının uzun iade süreçlerinin kısalması, kart/aşı ücretlerinin kaldırılması ya da ücretlerin düşürülmesi, hac faaliyetlerinin çoğunluğunun acentalarımız tarafından yapılmasına olanak sağlanması konusunda en kısa zamanda adımlarımızı atacağız.” ifadelerini kullandı.

TURİZM TAŞIMACILIĞI YENİLİK BEKLİYOR

Seyahat acentalarının tur ve transfer yapmalarının asli faaliyetlerinden biri olduğunu bildiren Bilir,“Acentalarımız kendi öz mal araçlarıyla tur ve transfer yapabilmeli; herhangi bir proje/tadilat yapmadan 8+1 araçlarını ve A1 Belgeli araçlarını (motor cc’si 3.000 üzerinde) Karayolu turizm taşıma belgelerine (D1/D2) işletebilmeli;ayrıca turizm taşımacılığı yapan araçların Şehir İçi Güzergâh Belgesi’ne gerek kalmaksızın tüm şehirlerimizde dolaşabilmeli. Biz bunların tümünü gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi
Ayrıca dijital çağda;Kültür Turlarında ve Transferlerde kullanılan Plastik Plaka sisteminden vazgeçilerek, dijital plaka uygulamasına en kısa sürede geçilmesinin ve Dijital Plaka sisteminin Ulaştırma Bakanlığı’nın UETS sistemi ile entegresinin sağlanmasının daha fazla geciktirilmemesi gerektiğinin önemini belirten Bilir,bunların kısa sürede gerçekleşecek olan projelerinin arasında olduğunu belirtti.

SORUNLAR YASAYA DAYANDIRILDI

Bilir sözlerine şu ifadelerle son verdi,“Bizim sahada üyelerimize belirttiğimiz gibi 27 Kasım tarihinden itibaren üç ay içerisindesektörümüzün daha önce saydığım hiçbir sorununutekrar konuşmayacak duruma geleceğiz. Sayın Bakanımızdan bunların sözünü aldık. Biz sorunlarımızı bakanlıkla kavga etmeden, ilgili kurumlarla çözüm masasına oturarak çözebileceğimizin vurgusunu yapıyorduk. Sayın Bakanımızın da bu doğrultuda, bizlerle aynı fikirde olduğunu,bu konuların şimdiye kadar çözülmemiş olmasının sebebinin ise mevcut TÜRSAB başkanının meselelerin çözümü konusunda hiçbir yaklaşım göstermediğini, bakanlığa gelip, bakanlığın ilgili organlarıyla meselelerin çözümü noktasında bir adım atmadığını,tüm sorunları yasaya dayandırdığının altını çizdi.”

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum