Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ICBC ile mobil ödeme devi WeChat Pay İHL'de

ICBC Turkey sayesinde, dünyanın en çok tercih edilen mobil ödeme sistemlerinden biri olan WeChat Pay artık Türkiye’de. İlk olarak Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve küresel bir aktarma merkezi İstanbul Havalimanı’nda kullanılmaya başlanan karekod bazlı bu ödeme sistemi, kısa süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılacak.

ICBC ile mobil ödeme devi WeChat Pay İHL'de

ICBC Turkey sayesinde, dünyanın en çok tercih edilen mobil ödeme sistemlerinden biri olan WeChat Pay artık Türkiye’de. İlk olarak Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve küresel bir aktarma merkezi İstanbul Havalimanı’nda kullanılmaya başlanan karekod bazlı bu ödeme sistemi, kısa süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılacak.

ICBC ile mobil ödeme devi WeChat Pay İHL'de
28 Temmuz 2020 - 15:01

Çin'in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma servislerinden biri olan aylık 1.2 milyar kullanıcısı bulunan WeChat’inödeme sistemi WeChat Pay, artık Türkiye’de de kullanılabilecek. ICBC Turkey sayesinde Türkiye’yi ziyaret eden WeChatPay kullanıcıları, yaptıkları harcamaların ödemelerini uygulama üzerinden temassız olarak gerçekleştirebilecek. Çinli turistlere ödeme kolaylığı sunan WeChatPay’in aylık aktif kullanıcı hesap sayısı 800 milyonu geçiyor. Sistemin günlük işlem hacmi ise 1 milyarı buluyor.

Proje, online olarak düzenlenen lansman ve imza töreniyle kullanıma açıldı. Törene, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu CuiWei, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Dr. LiuYuHua, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı GaoXiangyang, İGA CEO’su Kadri Samsunlu, Unifree CEO’su Ali Şenher, TencentKıdemli Direktörü Dave Fan ve ICBC Merkez Ofis’ten yetkililer katıldı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY: WECHAT PAY 1 MİLYAR İŞLEMLE YENİ FIRSATLAR YARATABİLİR

“Sosyal medya uygulamaları artık yaşamın her alanında alternatif bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. WeChat, bu bağlamda ciddi bir kitleyi temsil etmektedir. WeChat Pay uygulaması ile bu potansiyelin karşılıklı faydaya dönüştürülmesi; teknolojinin bugün ulaştığı noktayı ve doğru kullanıldığında hızdan güvenliğe yarattığı fark ve faydaları ortaya koymak açısından değerli bir örnektir.

Çin'i Türkiye için çok önemli bir turizm bölgesi olarak gördüğümüz gibi; Çinli konuklarımızın ziyaretlerinin ilk adımlarında bile daha rahat olmasını sağlayan WeChat Pay projesinin İGA için de güzel bir fark yaratacağını düşünüyorum. Halihazırda dünyanın önde gelen teknolojik altyapılarına sahip olan İstanbul Havalimanı, yeni trendlere çok hızlı uyum sağlayabileceğini gösteriyor.

Projenin ilk uygulama alanı İGA olmasına rağmen, Çinli konuklarımızın tercihleri ​​ve zevkleri doğrultusunda ülkemizin popüler destinasyonlarında yaygın olarak kullanılacağına inanıyorum.

Buna ek olarak, günde 1 milyardan fazla işlemle WeChat Pay yeni iş birliği alanları yaratabilir. Hem ICBC Turkey hem de Tencent, Türkiye’nin yüksek potansiyelinin ve buraya yatırım yapmanın önemli geri dönüşler sağlayacağının farkındalar. Bunun ardından yeni adımların da gelmesini ümit ediyorum. Bakanlık olarak, yetkimiz dahilinde gerekli desteği vermeye hazırız.”

“ORTAK ÇABALARIMIZ, İŞ BİRLİĞİMİZİ YENİ BİR SEVİYEYE TAŞIYACAKTIR”
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu CuiWei, bu önemli başarının arkasındaki şirketler ICBC, Tencent, İGA ve Unifree'yi tebrik ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunun gerçekleşmesini sağlayan şey; vizyonunuz, inovasyonunuz ve koordinasyonunuzdur. Bu başarı Çin-Türkiye ekonomik iş birliğinin çeşitli şekillerde daha da gelişmesine yardımcı olacaktır. Ortak çabalarımızla ekonomik, kültürel ve turizm alanlarındaki ikili iş birliklerimizi yeni bir noktaya taşıyabiliriz. WeChat Pay projesi bunun çok güzel bir örneği."
 
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Dr. LiuYuHua ise “ICBC ve Tencent, Türkiye'de WeChat Pay projesini resmen başlatmış oldu” dedi.
 
"ICBC TURKEY – TENCENT İŞ BİRLİĞİ İLHAM VERİCİ BİR PROJEDEN ÇOK DAHA FAZLASI”
Ev sahibi konumundaki ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı GaoXiangyang ise“Bu yıl Türkiye'deki beşinci yılını kutlayan ICBC'nin uluslararası gücünü, Türkiye'nin jeopolitik gücüyle birleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını”söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

"WeChat Ödeme Yöntemi Projesi, finans teknolojisi alanında ilham verici bir proje olmanın ötesinde ICBC Turkey olarak yapabileceklerimizin ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. ICBC Turkey olarak Türkiye'yi ziyaret eden tüm WeChat Pay kullanıcılarının, özellikle Çinli turistlerin, alışkın oldukları ödeme yöntemini kullanmalarına olanak tanımak istedik. İlk olarak uluslararası havacılıkta dünyada önemli bir role sahip olan İstanbul Havalimanı’nda kullanıma açılanWeChat Pay, yakın zamanda daha çok noktada karşımıza çıkacak.”

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. CEO'su Kadri Samsunlu iselansman ve imza töreninde yaptığı konuşmada şunları vurguladı:

“Sadece bulunduğu bölgedeki önemli bir küresel aktarma merkezi değil aynı zamanda kültürlerin buluşma noktası olduğunu kanıtlayan İstanbul Havalimanı'nda, ICBC Turkey sayesinde Türkiye'de ilk kez başlatılacak olan WeChat Pay uygulamasını ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Çinli misafirlerimizin alışkın oldukları hizmetleri İstanbul Havalimanı'nda sunarak, dijital seyahat beklentilerini bir üst seviyeye çıkarırken havalimanımızda geçirdikleri zamanı benzersiz bir deneyime dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

“AMACIMIZ, YEREL İŞLETMELERİN İŞ YAPIŞ ŞEKİLLERİNİ İYİLEŞTİRMELERİNE YARDIMCI OLMAK”
Online lansman ve imza törenine katılanTencentKıdemli Direktörü Dave Fan, proje hakkında “ICBC ve Türkiye’deki iş ortaklarımızla iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. WeChat Pay dünyada 40’tan fazla ülke ve bölgede, 16 farklı para biriminde geçerli. WeChatPay’in global gelişimi sayesinde iş yerlerine ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuyoruz. Bu deneyim aynı zamanda yerel işletmelere iş yapış şekillerini global bir platforma yükseltme konusunda yardımcı olma amacı taşıyor.”

UNIFREE CEO’SU ŞENHER: ICBC TURKEY BİR İLK OLDU
İmza töreninde konuşan Unifree CEO’su Ali Şenher ise “Projemizin en başından itibaren yanımızda durarak, bizi destekleyeceğini belirten ilk banka olan ICBC Turkey ile bu adımı atmaktan çok mutluyuz. WeChat Pay uygulaması ile Çinli dostlarımızı gönül rahatlığı ile seyahat edebilecekleri, kendilerini evlerinin rahatlığında hissedecekleri havalimanımızda ve mağazalarımızda karşılamaktan memnuniyet duyacağız.”

DÜNYA DEVLERİNİ BULUŞTURAN UNIFREE DUTY FREE, ÇİNLİ TURİSTLERİN GÖZDESİ
Pasaport sonrası dünyanın en büyük gümrüksüz alışveriş alanına sahipİstanbul Havalimanı’nın alışveriş alanları, Çinli turistlerin gözdesi. Gidiş mağazalarındaki satışın yüzde 25’i ile geliş mağazalarındaki satışın yüzde 60’ı Türk yolcular tarafından gerçekleştiriliyor. Türk yolculardan sonra işlem bazında en fazla alışverişi Çinliler yapıyor.

WECHAT PAY ÖDEME YÖNTEMİ TÜRKİYE'DE NASIL ÇALIŞIYOR?
WeChat Pay ödeme yöntemi projesi, mevcut ödeme sistemlerine alternatif olarakkullanıcılara; hızlı, kolay ve güvenilir bir ödeme yolu sunmak üzere geliştirildi.  WeChat Pay, WeChat uygulamasına entegre bir şekilde çalışıyor. WeChat Pay kullanıcıları, akıllı telefonlarını kullanarak hiçbir fiziksel temas olmadan ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

WeChat Pay ödeme sistemi, ilk etapta Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve küresel bir aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı’ndaki ICBC Turkey anlaşmalı ödeme noktalarında, ilerleyen dönemde ise Çinli turistlerin aygın olarak ziyaret ettikleri noktalarda kullanılabilecek.
 

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam