İDSO klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor

İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının İlk Konseri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde… Konserin Orkestra Şefi dünyaca ünlü İsrailli Şef Lior Shambadal…

İDSO klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor

İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının İlk Konseri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde… Konserin Orkestra Şefi dünyaca ünlü İsrailli Şef Lior Shambadal…

İDSO klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor
29 Ocak 2019 - 18:32 - Güncelleme: 30 Ocak 2019 - 12:28

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 01 Şubat 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde daha önce İDSO’yu da yönetmiş , Berlin Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi , dünyaca ünlü İsrailli Orkestra Şefi ve Besteci Lior Shambadal yönetiminde İsrailli ünlü Viyola Sanatçısı  Gilad Karni ’ye eşlik edecek.
 
Konserde;  Dmitri Shostakovich’in  “ Viyola Sonatı,  Op.147” ( * ), Ludwig Van Beethoven’in “Senfoni No.6 Fa Majör, Op.68” ( Pastoral Senfoni ) ( ** ) adlı eserleri icra edilecek.
 
( * )  Dmitri Shostakovich, Sovyetler Birliği döneminde yaşamış olan gerçek bir Sovyet bestecidir. Bu eser; Dmitri Shostakovich’in son eseridir. Bu son eserinde diğer son dönem eserlerinde olduğu gibi hakim olan “ Ölüm” temasını işlemiştir. Viyola Sonatında; sesteki ince doku, yalınlık ve saydamlık göze çarpmaktadır. Ölümünden yalnızca günler önce tamamladığı bu son eseri, Shostakovich’in Sovyetler Birliği’ndeki yaşamını anlatan otobiyografik bir özellik taşımaktadır.
 
( ** ) Bu eser; “ Altıncı Senfoni” ve “ Pastoral Senfoni” olarak bilinir. İlk yorumu 1808’de Viyana’da gerçekleştirilmiştir."Altıncı Senfoni" yi doğru anlamak da yanlış anlayıp yorumlamak   da çok kolaydır. Ludwig van Beethoven'ın herhangi bir yanıltıyı ve eserin sadece doğa seslerinin taklidi olabileceği konusunda belirecek yargıları önceden önlemek amacıyla bazı açıklamaları gerekli gördüğü bilinir. "Pastoral Senfoni" pek çok kimse tarafından bir programlı yapıt sanılır.     

Bu yanıltı bestecinin bölümlere yazdığı başlıklardan doğar. Oysa, Beethoven'ın izlenimleri yansıtan müziğinde gereksiz kalan bu başlıkları "mutlak müziği" savunmakta kararlı bazı tutuculara karşı yazdığı sanılır. 
 
 
İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “01 Şubat 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde  görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor. 
 
PROGRAM :
 
Dmitri Shostakovich   “ Viyola Sonatı,  Op.147”
                                               --- ARA---
Ludwig Van Beethoven “Senfoni No.6 Fa Majör, Op.68” ( Pastoral Senfoni )
 
Editöre Not: Ekte; İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Orkestra Şefi & Solist fotoğrafı sunulmaktadır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum