Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Banka kredisi kullanmak isteyenlerin karşısına çıkan ilk kavram kredi notu oluyor. Kredi notu bankaların kredi başvurularında kıstas olarak dikkate aldıkları önemli bir puanlamadır.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Banka kredisi kullanmak isteyenlerin karşısına çıkan ilk kavram kredi notu oluyor. Kredi notu bankaların kredi başvurularında kıstas olarak dikkate aldıkları önemli bir puanlamadır.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?
18 Aralık 2018 - 11:35 - Güncelleme: 18 Aralık 2018 - 17:44

Bankalara yapılan kredi başvurularının kabul edilip edilmeyeceği kararında etkili olan kredi notu kişinin tüm finansal tablosu dikkate alınarak belirlenir. Özellikle kredi ödeme alışkanlıkları kredi notunun belirlenmesinde önemli bir veridir.

Daha önce kullanılan banka kredilerinin ödeme alışkanlıkları kredi notunda % 35 oranında belirleyici olur. Mevcut hesap ve borç durumu da yine % 35 oranında belirleyici olan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin ödenmemiş borçlarının bulunması kredi notunun düşmesini beraberinde getirir. Borç bulunmaması ise kredi notuna olumlu anlamda bir yansıma yapar.

Kredi Notunu Belirleyen Unsurlar
Kredi kullanım yoğunluğu ise yine % 10 düzeyinde belirleyici bir unsurdur. Düzenli olarak ödemelerini yapan ve sıklıkla banka kredisi kullanan birinin kredi notu, daha önce banka kredisi kullanmamış ya da az kullanmış birine göre daha yüksektir. Yeni kredi kullanımı % 11 oranında etkilidir. Kişinin kısa bir süre öncesinde kredi kullanmış olması kredi notunu düşürür. Kredi notunun bir anlamda kişinin risk durumunu gösterdiğini belirtebiliriz.

Kredi notu 1 ila 699 arasında olanlar en riskli grupta yer alır. Bu kişilerin banka kredisi başvurularının reddedilme olasılığı çok yüksektir. Kredi notu 700 ila 1099 arasında olanlar orta riskli gruptadır. Notu 1100 ila 1499 arasında olanlar ise az riskli grupta değerlendirilir. Kredi notu 1500 ila 1699 arasında olanlar iyi kategorisinde yer alır ve kredi başvuruları yüksek olasılıkla kabul edilir. En iyi kategorisinde olanlar ise kredi notu 1700 ila 1900 arasında olanlardır.

Banka kredisi kullanmak isteyenler öncelikle kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtını arıyor. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede konuya dair aradığınız tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kredi notunuzu öğrenmek için başvurunuzu da bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notları yapılan kredi başvurusu değerlendirmelerinde tek başına belirleyici bir unsur olmasa da son derece önemli bir veri olarak kabul edildiğinden mutlaka kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum