Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

OTEL İŞLETMELERİNDE BAŞARIYI İYİ LİDERLİK VE TAKIM RUHU ANLAYIŞI GETİRİR !

Turizm sektöründeki başarılı çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren deneyimli turizm profesyoneli Turgay GENÇ otel yatırımcıları ve profesyoneller için otel işletmelerinde liderlik ve takım ruhu anlayışını anlattı.

OTEL İŞLETMELERİNDE BAŞARIYI İYİ LİDERLİK VE TAKIM RUHU ANLAYIŞI GETİRİR !

Turizm sektöründeki başarılı çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren deneyimli turizm profesyoneli Turgay GENÇ otel yatırımcıları ve profesyoneller için otel işletmelerinde liderlik ve takım ruhu anlayışını anlattı.

OTEL İŞLETMELERİNDE BAŞARIYI İYİ LİDERLİK VE TAKIM RUHU ANLAYIŞI GETİRİR !
25 Ağustos 2023 - 11:21

Tüm işletmelerde olduğu gibi otel işletmelerindede aynı hedefler, aynı değerler ve aynı çalışma anlayışı çevresinde birbirine yakınlaşan, kısacası aynı dilde konuşan takım üyeleri büyük bir sinerji oluştururlar.Bu sinerji ise işte başarıyı getirir.İşte başarı ‘’biz’’ anlayışının bir sonucudur.

Doğru ve sürekli iletişim biz olmanın temelidir. Bu noktada iletişim açık, net, dürüst ve güvene dayalı olmalıdır. Yani tüm ekip üyeleri birbirlerine güvenmelidir.

Takım içerisindeki etkileşim ancak doğru iletişim ile gerçekleşebilir.

Takım ruhu anlayışında hiç kimsenin mazaret üreterek ‘’bu benim işim değil’’ deme hakkı yoktur. Herkes başarıyı paylaştığı gibi başarısızlıkta sorumluluk taşımalıdır.

Eğer takım içinde sorunlar varsa, bu sorunların kaynağı, aksaklıkların nedeni, yanlışların nedeni takım lideri tarafından sorgulanmalı ve çözümlenmelidir.

Her takım bir lidere ihtiyaç duyar. Lider ile yönetici herkesin bildiği gibi birbirlerinden oldukça farklı kavramlardır.

Şimdi Kendimize soralım;

Biz yöneticiler olarak ekibimize liderlik edebiliyor muyuz?

Çalışanlarımızın eğitim eksikliklerini görüp bu eksikleri gidermek amacı ile eğitim programları düzenleyebiliyor muyuz?

Ya da çalışanlarımızın hedefleri konusunda bilgi sahibi miyiz?

Ya da lideri olduğumuz takımın önüne hedefler koyabiliyor ve o doğrultuda takımı yönlendirebiliyor muyuz?

Örneğin; bölgenin en kaliteli ve en oturmuş ön büro ekibi olmak ya da misafir memnuniyetinde en başarılı takım olmak gibi...

Bir futbol takımını düşünün... Sahaya çıkıyorsunuz, en kaliteli, en ünlü futbol oyuncularını transfer etmişsiniz. Ama hiçbiri bir diğerinin oyun sistemini bilmiyor, biri diğerini tanımıyor. Sistemsiz bir şekilde sahaya çıktığınızda bozguna uğruyorsunuz.

Bu durum günümüzde, doğru ve düzenli işleyen sitem anlayışının, en az kaliteli personel anlayışı kadar önem kazandığını gösteriyor.

Burada sistem geliştirmek ve sistemli futbol oynamak gerekiyor. Mevcut oyuncuları kazanmak, eksikliklerini görüp gidermek, sistemin parçası haline getirmek ise lidere düşüyor.Sistemin parçası olamayacak, sisteme ve diğer takım üyelerine zarar verecek olanları takıma almamakta liderin işi…

Artık günümüz profesyonel insan kaynakları değerlendirme sürecinde, kişinin hobilerinden, yaptığı spor dallarından dahi takım oyuncusu olup olamayacağı, disiplin altında çalışıp çalışamayacağı belirlenebiliyor.

Başarılı bir takım oyuncusu olmak için ise;

- Açık, güvene dayalı, dürüst iletişim kurun
- Paylaşıma açık olun,bilgiyi paylaşın
- Değişime ayak uydurmak için çaba gösterin
- Takım Arkadaşlarınızı sürekli motive edin
- Ben merkezci olmayın, biz düşüncesi ile hareket edin
- Dedikodu yapmayın, dedikodu yapanlara izin vermeyin
- Yanlışları lideriniz ile paylaşın
- İş ile arkadaşlığı ayırın,iş ve özel hayatınız arasında denge kurun
- Esnek olun
- Öğretici ve öğrenen olun
- Eleştiriye açık olun
- Eksik yönlerinizi, bilgi eksikliklerinizi kabul edin ve geliştirin
- Sorunun değil, çözümün parçası olun
- Yaşadığınız sorunlardan ders çıkartın, sorunları gelecek hayatınızda size yol gösterecek bir fırsat olarak değerlendirin.

Takım olmak, bir takım ruhuna sahip olmak, ortak amaç için takım çalışması ile hareket etmek ve başarıya odaklanmak mutlaka olumlu sonuç verecektir.

İşinize, mesleğinize bulunduğunuz gruba saygı duyun, bu sizde bir aitlik duygusu oluşturacaktır.
Başarıda ise bu "bizim başarımız" hissi sizleri onure edecektir.

Unutulmamalıdır ki; acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler ise paylaşıldıkça çoğalır.Ve insan, doğası gereği bir sosyal gruba ait olmak hissiyatına sahiptir.

Profesyonellere ise bu noktada mevcut kadroları geleceğe hazırlamak, onlara liderlik etmek, hedeflerine yön vermek, eğitim eksikliklerini giderip sektöre kazandırmak adına çok büyük görevler düşüyor.

İnsanlara yol gösterir, onlara bir şeyler öğretir, eğitim eksikliklerini giderir, ortak hedefler belirler ve bu doğrultuda onlar ile birlikte ekip ruhu içerisinde çalışırsanız, hem başarıyı yakalarsınız hem de personel devir oranınız düşer.

Eğer ki bizler, lider olmayı beceremez, bu genç kadroları olumlu yönde yönlendiremez, deneyimlerimizi aktarmaz, eğitemez ve "maaşımızı alıyoruz" mantığı ile koltuklarımızı boş yere işgal edersek ve bunu da "profesyonel yöneticilik" olarak adlandırırsak, sektöre ve güzide turizm kuruluşlarımıza çok büyük haksızlık yapmış oluruz.

Daha da vahimi, gelecekte ülkemiz turizminin kadrolarını oluşturacak bugünkü genç turizmcileri kaybederiz.

Turgay GENÇ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam