"Otelinizde doğallığı ve dijitalliği buluşturun"

Ülkemizin önde gelen yiyecek içecek yöneticileri arasında gösterilen ve başarılarla taçlandırdığı otelcilik kariyerini halen dünyanın en büyük otel zincirlerinden Marriot Grubu’nun bünyesinde faaliyet gösteren Le Meridien Bodrum Beach Resort’te Yiyecek İçecek Müdürü olarak sürdüren deneyimli yönetici Fatih Mızrak, corona virüsü salgını sonrası otelcilik sektöründe yaşanacak değişimleri ve gelişmeleri paylaştı.

"Otelinizde doğallığı ve dijitalliği buluşturun"

Ülkemizin önde gelen yiyecek içecek yöneticileri arasında gösterilen ve başarılarla taçlandırdığı otelcilik kariyerini halen dünyanın en büyük otel zincirlerinden Marriot Grubu’nun bünyesinde faaliyet gösteren Le Meridien Bodrum Beach Resort’te Yiyecek İçecek Müdürü olarak sürdüren deneyimli yönetici Fatih Mızrak, corona virüsü salgını sonrası otelcilik sektöründe yaşanacak değişimleri ve gelişmeleri paylaştı.

18 Nisan 2020 - 10:29 - Güncelleme: 18 Nisan 2020 - 12:45

Deneyimli yöneticinin bu çok özel açıklamalarını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.  

"Dünyanın içerisinde bulunduğu duruma ister yapay yollar ile ister doğal yollar ile geldiğini savunun; Kabul etmeliyiz ki 3.jenerasyon yenilikçi bir otelcilik akımı başlıyor. Gelin bir de yeni mottoları olan otelciliği nesillere ayıralım ve otelciliğin seyrini analiz edelim.

Yeni dönem piyasasını Y (1980-1999) ve Z (2000-2020) neslinin sevdiği alanlara göre dijitallikle dolu otelcilik talepleri kapsıyor.

Bilgi patlaması yaşayan araştırmacı, geliştirmeci ve mükemmelliyeti seven Y ve Z neslinin talepleri doğrultusunda yön bulacağına inandığım bu neslin dikkatini neler çeker?

Otel girişinden çıkışına kadar "Waaaov" dedirtecek uygulamalar sunun.
Kamera ile çekim yaptıklarında otelinizin farklı dijitallik ile dolu olduğunu ve onların youtuber edasında sunmalarına izin verecek uygulamalar ile tanıştırın.

9D sinemalar, 3 boyutlu oyun salonları, uzmanlar tarafından Drone uçuş dersleri, video içerik üreticisi nasıl olunur dersleri, kısa sürede web tasarımı eğitimi, sosyal medya nasıl kullanılır dersleri gibi sosyal etkinlikler düzenleyin ve belgeler verdiğinizi duyurun.

Kids kulüpler yerine Uzay ve gezegen araştırma alanları kurun.Teleskop vb cihazlar ile tanıtımı arttırın. Onlara Covid 19 ile ilgili tavan önlemler aldığınızı gösterin.En iyi sterilizasyon ve dezenfektanların sizde olduğundan emin olun.

Dikkat! Bu nesil tek kullanımlık ürünleri sever plastikleri değil. Doğa dostu olduğunuzu gösterin.

Online check-in ve online check-out sistemlerinizin olduğunu söyleyin.

İzolasyona önem verdiğinizi duyurun.

Kimsede olmayan, sadece size özgü sosyal medya ile bağlantılı odalarınızın var olduğunu gösterin.

Organik, kişiye özel restoranlar !

Organik diyip etiketlemeyin. Y ve Z nesli düşündüğünüzden daha akıllı. Gözle görülür elle tutulur organik bahçeler kurun. İçerisinde canlı kümes ya da ağıl hayvanlarının, sebze ve meyvelerin olduğu alanlar yaratıp; Restoranlar tasarlayın.

Onların ilgisini, sosyal medyada paylaşabileceği alanlar ile çekin. Robotik alanlar var edip, bilgi ve servis alabileceği dijital yapılar satın alın.

HACCP dünya standartlarının ağırlaştırılmış bir şekilde mutfak ve servis alanında uygulandığından emin olun ve belgelendirip paylaşın.

1000 ve üzeri yataklı tesislerden ziyade daha basit oteller tercih edileceği için vakit kaybetmeden mimari yapılandırmalar yapılmalı.

Açık büfeler rafa kaldırılıp, tıkış tepiş restoranlardan ziyade daha ferah, geniş restoran düzenine geçilmeli.

Manzara baz alınırken sadece mavi değil yeşil ve mavinin buluştuğu noktalar seçilmeli.

X nesli (1960-1980) için ise düşünce biçimi yapılanıyor. Eskiden tatil, yıl boyunca çalışıp ruh halini dinlendirip stres atmaktı. Ama artık yıl boyunca çalışıp bağışıklılık güçlendirmek ve sağlık edinmek için tatil yapılacak.Dolasıyla kişiye özel hizmet anlayışının benimsenmesi bu hususda büyük önem taşımakta.

Onları, havalimanından izole ve dezenfekte olmuş araçlarınız ile aldığınızı söyleyin. Otelinizde sadece paramedik değil, özel Doktor ve Hemşireler de var olmalı. Özel doktorlarınız ile bağışıklık güçlendirici programlar verdiğinizi söyleyin.
Sistem yenilikçi olup, referans noktası WHO (Dünya Sağlık Örgütü) nün tavsiyeleri baz alınarak şekillendirilmeli.

Spa konsepti yerine welness konsepti benimsenmeli. Havuz suyunuz tatlı su olmak yerine derin deniz suyu olarak revize edilmeli. Otel denizden 30 yada 40 metre açıkta kurulacak dalgıç sistemi ile havuza su basılmalı ve sürekli dönmeli.

Bütünleyici olarak empati yapın ve düşünceler tasarlayın.

X nesli için 40 ile 60 yaşlarında olduğunuzu düşünün, tasarımcı uygulamalar ile konforu, refahı ve sağlığı nasıl hissetirebileceginizi düşünün.

Y ve Z nesli için ise 10 ile 39 yaşlarında olduğunuzu hissedin ve dijitallikte nasıl zirve yaparsınız da bu nesli çekersiniz onu düşünün.

Sloganınız ve düşünce biçiminiz "Otelinizde doğallığı ve dijitalliği buluşturun" olmalı.

Sağlık,saygı ve sevgi ile kalın...

Fatih Mızrak
Le Meridien Bodrum Beach Resort
Yiyecek & İçecek Müdürü

YORUMLAR

  • 0 Yorum