Pegasus ile Vizesiz Ülkelerde Seyahat Etmenin Keyfini Çıkarın!

Yurt dışı seyahati yapacak kişilerin, gidecekleri ülkeye girebilmeleri için resmi izne ihtiyaçları vardır. Ülke makamları tarafından verilen bu resmi izin, vize olarak adlandırılır. Yurt dışı seyahati yapacak olanlar için önemli bir detay olan vize, uluslararası hukuk ilkesidir. Vize, ne yazık ki ülkeleri keşfetmeyi seven pek çok kişinin önündeki en önemli engellerden biridir.

Pegasus ile Vizesiz Ülkelerde Seyahat Etmenin Keyfini Çıkarın!

Yurt dışı seyahati yapacak kişilerin, gidecekleri ülkeye girebilmeleri için resmi izne ihtiyaçları vardır. Ülke makamları tarafından verilen bu resmi izin, vize olarak adlandırılır. Yurt dışı seyahati yapacak olanlar için önemli bir detay olan vize, uluslararası hukuk ilkesidir. Vize, ne yazık ki ülkeleri keşfetmeyi seven pek çok kişinin önündeki en önemli engellerden biridir.

Pegasus ile Vizesiz Ülkelerde Seyahat Etmenin Keyfini Çıkarın!
04 Ekim 2019 - 13:03 - Güncelleme: 04 Ekim 2019 - 13:10

Avrupa’yı ziyaret etme hayali kuranlar için vize başvuru ücretleri can sıkıcıdır. Böyle durumlarda, seyahat tutkunlarının göz attıkları ilk şey, vizesiz ziyaret edebilecekleri ülkelerdir.

Bazı ülkelere seyahat edebilmek için vize almaya gerek yoktur. Vizesiz ülkeler için seyahat edecek olan kişilerin pasaportunun ve uçak biletinin olması yeterlidir.

Vizesiz Seyahat Nedir? Avantajları Nelerdir?

Vizesiz seyahat, kişilerin sahip oldukları pasaport için vize istemeyen ülkeleri ziyaret edebildikleri seyahat olarak adlandırılır. Seyahat edecek olan kişiler, vize istemeyen ülkelere uçuş yaparken konsolosluğa gitmez, herhangi bir ücret ödemez ve evrak işlemleriyle uğraşmazlar. Vizesiz ülkelere seyahat edebilmek için, kişilerin pasaportunun ve uçak biletinin olması yeterlidir. Vize başvurusu yapan gezi tutkunları için vize başvurusunun kabul edilip edilmediğini öğrenme süreci oldukça streslidir. Vizesiz ülkelere yapılacak seyahatlerde, vize başvurusunun reddedilme ihtimali olmayacağı için kişilerin stres yaşamasına da gerek kalmaz. Kişiler vizesiz seyahat edebildikleri gibi pasaportsuz seyahat de edebilirler. Türk vatandaşları Moldova, KKTC, Ukrayna ve Gürcistan’a pasaportsuz gidebilirler.

Pegasus ile Vizesiz Seyahat Edilebilen Avrupa Ülkeleri

Avrupa’yı keşfe çıkmak ve vizesiz seyahat etmek isteyenler için vizesiz gidilebilen Avrupa ülkeleri şunlardır; Andorra, Arnavutluk (Balkanlar), Belarus, Bosna Hersek (Balkan ülkeleri), Karadağ, Kosova, KKTC, Makedonya, Moldova, Sırbistan ya da Ukrayna… Pegasus ile bu ülkelerden 7 tanesine vizesiz gitmek mümkündür. Onlar da Makedonya, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Kıbrıs ve Bosna-Hersek’tir. Makedonya’da 90 gün, Kosova’da 6 ay içinde 90 gün, Arnavutluk’ta 90 gün, Sırbistan ve Bosna-Hersek’te 180 gün içinde 90 gün, Kuzey Kıbrıs ve Ukrayna’da ise sınırsız olarak vizesiz kalmak mümkün. 

Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Balkanlar’daki birçok bölge; zengin tarihi, kültürel zenginliği ve mimarisiyle görülmeye değer güzelliktedir. Senenin her mevsimi ziyarete uygun olan Balkanlar’a gerek havayolu gerekse karayolu ile ulaşım mümkün. Seyahat planları arasında Balkan ülkelerine de yer verenler için başlıca Balkan ülkeleri şunlardır; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan. Bu ülkeleri vizesiz olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için vizesiz Balkan ülkeleri; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’dır. Arnavutluk, gerek kültürü gerekse doğa turizmiyle dikkat çeken bir ülkedir. Sahilleriyle hafızalara kazınan bu ülkeye 90 güne kadar vizesiz seyahat ediliyor. Bosna-Hersek de, Osmanlı kültürünü yaşatan en önemli Balkan ülkelerinden biridir. Bosna-Hersek’te 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat mümkün. Kosova’da ise 90 güne kadar vizesiz seyahat yapılıyor. Tarihi değerleriyle ön plana çıkan Kosova, kış mevsiminde oldukça soğuk bir şehir olduğundan, kış sporları için oldukça ideal bir ülkedir. Doğal ve kültürel güzellikleriyle dikkat çeken Makedonya’ya ise 90 güne kadar vizesiz seyahat edilebiliyor. Sırbistan ve Karadağ’a, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat mümkün.

Vizesiz Avrupa, Afrika ve Okyanusya Ülkeleri

Seyahat etmeyi ve farklı coğrafyalarda keşif yapmayı sevenler için Avrupa, Afrika ve Okyanusya ülkeleri, gerek doğal gerekse kültürel güzellikleriyle büyüleyicidir. Pegasus, bu ülkelere vizesiz seyahat etmek isteyenler için harika fırsatlar sunuyor! Afrika ülkeleri arasında vizeye ihtiyaç duymadan; Botsvana, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti (Sınır kapısında vize), Kenya (E-vize), Libya, Mauritius, Seyşeller, Sudan (Sınırda vize), Svaziland, Tunus ve Zambiya’ya gidilebiliyor. Amerika ülkelerinden de Türk vatandaşlarından vize istemeyen Güney Amerika ülkeleri; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili,Trinidad, Tobago, Uruguay, Venezuella'dır. Orta Amerika ülkeleri ise Bahamalar, Barbados, Belize, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Meksika (E-vize), Nikaragua, Panama, St. Christopher ve Nevis, St Lucia'dır. Seyahat planına Okyanusya ülkelerini de eklemek isteyenler; Fiji, Palau Cumhuriyeti, Tuvala ve Vanuatu’yu vizesiz ziyaret edebilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum