Retina Dekolmanı Tedavisi Mümkün müdür?

Retina dekolmanı, görme oranını ciddi oranda düşüren ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen göz hastalıklarından sadece birisidir. Birçok hastalığın tanı ve tedavi sürecinde gelişmeler yaşanırken aynı zamanda göz hastalıkları da günümüzde kolay tedavi edilebilir hastalıklar haline gelmiştir. Belirtiler ve detaylı muayene sonrasında uzman hekimler en doğru teşhis ile etkili tedavi yöntemlerini belirler.

Retina Dekolmanı Tedavisi Mümkün müdür?

Retina dekolmanı, görme oranını ciddi oranda düşüren ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen göz hastalıklarından sadece birisidir. Birçok hastalığın tanı ve tedavi sürecinde gelişmeler yaşanırken aynı zamanda göz hastalıkları da günümüzde kolay tedavi edilebilir hastalıklar haline gelmiştir. Belirtiler ve detaylı muayene sonrasında uzman hekimler en doğru teşhis ile etkili tedavi yöntemlerini belirler.

Retina Dekolmanı Tedavisi Mümkün müdür?
10 Ekim 2021 - 15:51 - Güncelleme: 10 Ekim 2021 - 15:59

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina dekolmanı, birçok neden ile ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda genetik bir göz hastalığı da olabilir. Genetik faktörler ile oluşabileceği gibi aynı zamanda göz sıvısının bitmesi, yüksek dereceli miyop ve önceden geçirilmiş katarakt ameliyatı da bu hastalığın temel nedenleri arasındadır. 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Retina dekolması ve retina yırtığı göz damlası ile teşhis edilebilir hastalıklardır. Göz bebeklerine ilk olarak damla damlatılır. Bir süre bekledikten sonra göz içi ve göz çevresi hem mikroskop hem de mercekler yardımı ile incelenerek retina dekolmanı tehisi konulabilir. 

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Yüksekten düşmek ve trafik kazası hastalığın önemli risk faktörleridir. Bu faktörlere ek olarak genetik faktörler, katarakt ameliyatı öyküsü de uzmanlar tarafından risk faktörü olarak görülür. 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Sadece cerrahi yöntemler ile tedavi mümkün olan retina dekolmanı ve retina yırtığı hastalığı, virektomi ameliyatı ile tedavi edilebilir. 

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt tedavisi, katarakt ameliyatı ile gerçekleştirilen bir göz hastalıkları tedavisidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu hastalığın tedavisi de oldukça basit bir hale gelmiştir. Teknolojik ekipmanlar sayesinde göz bebeğine ameliyat sırasında mercek yerleştirilir ve böylece hastanın görme oranının artması sağlanır. 

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Görme oranını düşüren ve bir süre sonra kişilerin hayatını etkileyen katarakt, basit bir ameliyat ile tedavi edilebilir hastalıktır. Eğer hastanın gözündeki katarakt oluşumu hastanın görme kaybını %60 oranında düşürmüş ise bu durumda hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir. Aksi halde görme oranını daha da düşerek körlüğe kadar gidebilir. 

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt, zaman içinde göz perdesinin kapanması ile oluşur. Bu oluşum sırasında hasta; bulanık görür, ışıktan rahatsız olur, hastanın görme oranı güneşli ortamlarda daha da düşer, sürekli bir göz yorgunluğu ve bu yorgunluğa bağlı baş ağrısı yaşamaya başlar. Bu belirtiler uzman hekimler tarafından muayene sonrasında katarakt ameliyatı ile tedavi edilebilir. 

Katarakt Türleri Nelerdir?

Göz hastalıkları alanında katarakt ameliyatı gerektiren dört farklı tür vardır. Bunlar; doğuştan gelen katarakt, lens merkezine etki eden, lens arkasına etki eden ve lens kenarlarına etki eden katarakt türleridir. Her katarakt türüne göre uzman hekimler doğru tedavi yöntemi ile müdahale ederek hastanın görme oranını arttırabilir. 

Makula Deliği Nedir?

Gözlerin çevreyi net ve keskin olarak görmesini sağlayan merkez retina merkezidir. Ancak zaman içerisinde birçok nedene bağlı olarak bu merkezde bir delik oluşur ve görme oranını ciddi anlamda düşürerek göz sağlığını bozabilir. Retinada oluşan bu deliğe de makula deliği adı verilir. 

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Görme merkezini kısa sürede büyük oranda olumsuz etkileyen makula deliğinin belirti göstermesi iki evrede gerçekleşir. Öncelikle hasta erken evrede düz çizgilere baktığında çizgilerin dalgalandığını ve kırıldığını görür, ileri evreye gelindiğinde ise göz merkezinde geçmeyen stokom yani sabit lekenin oluştuğu gözlemlenir. 

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Retinayı ve dolayısıyla da görme merkezini doğrudan etkileyen makula deliği genellikle 50 yaşın üzerindeki bireylerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bu yaş aralığında ise özellikle kadınlarda daha sık görülme oranı gösterir. Öyle ki; her üç hastadan ikisinin kadın olduğu saptanmıştır. 

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamada görme merkezinde bulanık görüntü oluşturmaya başlayan makula deliği, daha sonrasında hastalık ilerledikçe daha büyük belirtiler verir; görüntüler çarpıklaşmaya başlar, düz çizgilerde kırılmalar ve dalgalanmalar oluşur. İleri evrede ise hasta görme merkezinde sabit bir leke görmeye başlar. 

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Makula deliği tanısı kolay yöntemler ile konulabilir. Fiziki muayene ardından detaylı muayene için damlalı göz arkası muayenesi yapılır. Eğer uzman doktor makula deliğinden şüpheleniyor ise genellikle son aşamada tomografi çeker ve böylece daha net bulgular ile doğru tanı koyabilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum