Reklam

Sultanahmet Gezi Rehberi !

İstanbul’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan, tarihi yarımada olarak adlandırılan Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet, yerli ve yabancı turistlerin en gözde semtlerinden biridir. Sultanahmet, tarihi dokusu, mimarisi, kültür ve sanat etkinlikleri, alışveriş ve eğlence merkezleri ve canlı sokakları ile İstanbul'a gelen ziyaretçilerin şüphesiz en çok gittiği ve İstanbul'un en çok gezilen semti konumundadır.

Sultanahmet Gezi Rehberi !

İstanbul’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan, tarihi yarımada olarak adlandırılan Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet, yerli ve yabancı turistlerin en gözde semtlerinden biridir. Sultanahmet, tarihi dokusu, mimarisi, kültür ve sanat etkinlikleri, alışveriş ve eğlence merkezleri ve canlı sokakları ile İstanbul'a gelen ziyaretçilerin şüphesiz en çok gittiği ve İstanbul'un en çok gezilen semti konumundadır.

Sultanahmet Gezi Rehberi !
15 Kasım 2022 - 08:35

İsmini Sultan 1. Ahmed’in yaptırdığı Sultanahmet Camii’nden alan semt, kuruluşundan günümüze, üç imparatorluktan kalma eserler ile tarih, mimari, kültür ve sanatı birleştirir.

Sultanahmet meydanı ve çevresi trafiğe kapalı olmasına rağmen, gezip görülecek yerlerin birbirine yakın olması sebebiyle yürüyerek gezip tarihi atmosferi hissetmek mümkün. Ayrıca, turistik bir bölge olan Sultanahmet'te sayısız cafe ve restoran bulunmakta. Buralarda dinlenerek keyif çayınızı yudumlayabilir, birbirinden lezzetli Türk ve Dünya mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz. İşte Sultanahmet’te yer alan eserler, gezilecek ve yemek yenilecek yerler;

Sultanahmet İçerisinde Gezilecek Yerler

Sultanahmet Meydanı

Bizans İmparatorluğu dönemin “hipodrom” olarak adlandırılan meydan, en çok turist çeken İstanbul’un hatta dünyanın en ünlü meydanlarından biri olarak kabul edilir. Meydan içinde Dikilitaş, Yılanlı Sütun, ve Örme Sütun, çevresinde Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Hürrem Sultan Hamamı ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi bulunan Sultanahmet meydanı her daim canlı ve hareketli bir yerdir.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın tam karşısında bulunan külliye ve camidir. Caminin inşaası I. Ahmet döneminde başlamış ve 1619 yılında tamamlanmıştır. Caminin yapımında kullanılan mavi ve yeşil İznik çinileri sebebiyle avrupalılar tarafından Blue Mosque - Mavi Camii olarak bilinir. Osmanlı İmparatorluğu’nun 6 minareli ilk ve tek camisi olan 260 pencereli bu görkemli yapı, İstanbul'un ve dünyanın en güzel mimari yapılarından ve camilerinden birisi konumundadır.

Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi

Sultanahmet Camii’nin karşısında bulunan ve 532-537 tarihleri arasında kilise olarak inşa edilen yapı, İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Tuğla, taş ve mermerden yapılan, 40 penceresi bulunan Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi İstanbul Sultanahmet’te mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi konumundadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji  Müzesi, Türkiye’nin en önemli arkeolojik eserlerinin bulunduğu müzedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde mutlaka görmeniz gereken eserlerden bazıları şunlardır: Helenistik dönemden Priene heykeli, MÖ. 5. Yüzyıldan Satrap Lahti, Roma devrinden Tanrı Beş heykeli, İskender Lahti, MÖ. 5. Yüzyıldan kalma yaban domuzu heykeli, Assos Athena Tapınağı, Frig Çömlekleri.

Yerebatan Sarnıcı

527 – 565 yılları arasında inşa edilen Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un en büyük sarnıcıdır. Yapı, 336 tane sütun üzerinde durmaktadır. Osmanlı döneminde de sarnıç olarak kullanılan Yerebatan, 1980’li yıllarda onarıldıktan sonra ziyarete açılmıştır.

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet’in emri üzerine yapılan Topkapı Sarayı, dünyanın en mükemmel tarihi yapılarındandır. 1924 yılında Atatürk’ün emri ile müzeye dönüştürülmüştür. Topkapı Sarayı, İstanbul’da görülmesi gereken bir eserdir.

Sultanahmet İçerisinde Yemek Yenilecek Yerler

Sultanahmet'te Türk ve Dünya mutfağından hatta Osmanlı mutfağından pek çok eşsiz lezzeti bulabilirsiniz. Sultanahmet içerisinde yemek yenilecek yerlerden bazıları şunlardır:

Sultanahmet Köftecisi

90 yıldır aynı yerde hizmet vermekte olan mekan, adından da anlaşılacağı gibi köfte, piyaz ve irmik helvasıyla ünlüdür. Yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından olan Sultanahmet Köftecisi her daim yoğun olmasına rağmen servisinde herhangi bir aksama söz konusu olmamakla birlikte, personelin yüzünden gülümseme hiç eksik olmuyor.

Seven Hills Restaurant

Muhteşem manzaralı Seven Hills Restoran, açık büfe kahvaltısının yanı sıra Türk, İtalyan ve Fransız mutfaklarından seçme yemekler sunuyor. Lezzetli yemekler yerken manzarının tadını çıkarabileceğiniz restoran, muhteşem servisi ile de öne plana çıkıyor.

Matbah Ottoman Palace Restoran

Genellike osmanlı mutfağından örnekler sunan Matbah restoran kaliteli serviss ve lezzetli yemekleri ile keyifli zaman geçirebileceğiniz bir restoran.

YORUMLAR

  • 0 Yorum