Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TransAnatolia, 20 Ağustos’ta Hatay’dan start alıyor !

12 yıldır Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunan TransAnatolia’da bu yıl rota Hatay’dan Eskişehir’e uzanıyor. Yarışa İtalya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Avustralya’dan yarışçılar katılıyor.

TransAnatolia, 20 Ağustos’ta Hatay’dan start alıyor !

12 yıldır Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunan TransAnatolia’da bu yıl rota Hatay’dan Eskişehir’e uzanıyor. Yarışa İtalya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Avustralya’dan yarışçılar katılıyor.

TransAnatolia, 20 Ağustos’ta Hatay’dan start alıyor !
10 Ağustos 2022 - 10:06

2010 yılından bu yana otomobil sporları ile turizmi birleştirerek Türkiye’nin eşsiz coğrafyasını, kültürel ve doğal güzellikleriyle birlikte tüm dünyaya tanıtan TransAnatolia’da bu yıl rota, tarih, kültür, medeniyet birikiminin ve bereketin fışkırdığı Hatay’dan başlıyor. 90’a yakın yarışçının yer alacağı TransAnatolia’da 16 il sınırından geçilerek toplam 2.800 km ile yarışçılar her gün yepyeni bir coğrafyayı keşfedecekler.

Her yıl onlarca farklı ülkeden sporcunun katıldığı TransAnatolia’ya bu yıl İtalya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Avustralya’dan olmak üzere, Motosiklet, Quad, SSV, Otomobil ve Kamyon kategorilerinde 56 rally, 28 raid olmak üzere toplam 84 yarışçı/ekip katılıyor.

Yarışa sayılı günler kala TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, “Motor sporlarında bir marka yaratmak adına on iki yıldır büyük bir çaba gösteriyoruz ve çok yol kat ettik. Ülkemizin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini tüm dünyaya gösterdiğimiz yarışta, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA’nın desteği bizim için çok değerli. TransAnatolia’da mottomuz Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtmak. Bu kapsamda bu yıl, ilk tarımın yapıldığı, ilk buğdayın ehlileştirildiği, bereketli toprakların adresi, ilk zeytinin sofra ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir şehir olan Hatay’dan start vererek, şehrin doğasını, kültürünü ve tarihini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyoruz.” dedi.

TransAnatolia’nın bu yılki rotasında yer alan diğer önemli bölgeler ise şöyle; Türkiye'nin ikinci ve en büyük parkı olan, Genç Hitit devrine ait yerleşme ve kale kalıntıları bulunan Karatepe Aslantaş Milli Parkı, Amanos Dağları, İç Anadolu'nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezi Kayseri, M.Ö. 3000’li yıllarda Hitit Uygarlığının izlerine rastlanan, köklü tarihi ve geçmişi olan Sivas Şarkışla, Türkiye’nin Alpleri olarak da anılan bir dağ silsilesi olan Aladağlar, Karacaoğlan’ın şiirlerinde bahsettiği, en yüksek noktası 3.524 metre rakımlı olan Bolkar Dağları, Türkiye'nin tuz ihtiyacının %40'ını sağlayan Tuz Gölü, Haymana ve Eskişehir yer alıyor.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA destekleriyle düzenlenen TransAnatolia, 20 Ağustos’ta Hatay’dan start alacak, 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.

TransAnatolia’nın ana sponsorları arasında Ducati/Korlas ve Expo’21 Hatay yer alıyor. Yarışın motosiklet kategorisi sponsoru bu yıl Castrol olurken Spor Toto, General Tire, İzeltaş, Fikirmedya, Jules Verne ve 4x4Europarts ise yarışı destekleyen diğer kurumlar arasında yer alıyor. TransAnatolia’nın bu yılki medya sponsorları ise Power Group, Motorsport.com.tr ve Soloenduro.it.

YORUMLAR

  • 0 Yorum