TTGA'nın giderleri açıklandı.İşte detaylar...

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek başkanlığında toplandı. Komisyonda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) 2020 Yılı Sayıştay Raporu'nun Sunulduğuna Dair Sayıştay Başkanlığı Tezkeresi ele alındı.

TTGA'nın giderleri açıklandı.İşte detaylar...

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek başkanlığında toplandı. Komisyonda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) 2020 Yılı Sayıştay Raporu'nun Sunulduğuna Dair Sayıştay Başkanlığı Tezkeresi ele alındı.

TTGA'nın giderleri açıklandı.İşte detaylar...
18 Kasım 2021 - 08:49 - Güncelleme: 18 Kasım 2021 - 09:28

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, "2021'in ilk 9 ayındaki rakamlara göre, bugüne kadar bizden hep önde olan İspanya ve İtalya'dan daha fazla yabancı ağırlamış durumdayız." dedi.Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan, Türkiye'nin 2019'da turizm sektöründe parlak bir yıl geçirdiğini, turizm gelirleri ve turist sayısı konusunda tarihinin en iyi rakamlarını yakaladığını söyledi.

Turizm sektörünün, TGA'nın çalışmaları sayesinde Kovid-19 sürecini başarılı şekilde geçirdiğini anlatan Alpaslan şöyle konuştu:

"Gerek 2020'de gerekse 2021'in ilk üç çeyreklik döneminde elde edilen rakamlar, dünyadan, özellikle Akdeniz ülkelerinden çok daha hızlı büyüme sağladığımızı gösteriyor. 2021'in ilk 9 ayındaki rakamlara baktığımızda, bugüne kadar bizden hep önde olan İspanya ve İtalya'dan daha fazla yabancı ağırlamış durumdayız. Yani ilk kez İspanya ve İtalya'yı 2021'in ilk 9 ayında geride bıraktık. Bu, tesadüf değil. Bunda TGA ile yaptığımız çalışmalar en başat rolü oynuyor. TGA olmasaydı turizm sektörümüz çok daha büyük sıkıntılar yaşardı."

Türkiye'deki bütün turizm deneyimlerini kapsayan bir dijital platform olan GoTürkiye portalının hayata geçirildiğini hatırlatan Alpaslan, GoTürkiye'nin, dünyanın en başarılı, en fazla ziyaret edilen dijital platformlarından olduğunu belirtti.

Alpaslan, 81 ilde il turizm tanıtım ve geliştirme kurulları oluşturulacağına değinerek, "Valilerin başkanlığında, sektör temsilcileri, tüm kamu kurumlarının temsilcileri ve il müdürlüğümüz çerçevesinde il tanıtma kurulları oluşturduk. Bunlardan 54'ü faaliyete geçti. Kalanları da Mart 2022'ye kadar faaliyete geçireceğiz." dedi.

TGA Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim'de Ajansın yürüttüğü faaliyetler konusunda sunum yaptı.

Temel stratejisi Türkiye markasını ve turizmini yurt dışına tanıtmak olan TGA'nın, turizmin gerek turist sayısı gerekse gelir olarak ilerlemesini, büyümesini sağlamak için kurulduğunu anımsatan Lokmanhekim, 2020'de global Türkiye tanıtımında 82 ülkede faaliyet yürüttüklerini bildirdi.Lokmanhekim, 17 ülkenin televizyon kanallarında Türkiye reklam ve tanıtımlarını gösterdiklerini, 82 ülkede ise dijital mecralarda Türkiye reklamı yaptıklarını anlattı.

Lokmanhekim, "Yaptığımız ağırlama faaliyetleriyle yaklaşık 312 milyon etkileşim sağladık. Sosyal medyada ise 6,7 milyar gösterime ulaştık. Bunlar 2020'de Türkiye tanıtımı ile ilgili yurt dışı mecralarda ulaştığımız rakamlar.GoTürkiye adını verdiğimiz, gerçekten dünyanın en başarılılarından olduğunu söyleyebileceğim bir dijital platformumuz var. Ülkemizin tüm coğrafi bölgesinden, 81 ilinden, turizm odaklı tüm ürünleri, mesajları, içeriği sürekli güncelleyerek bu platformdan yayınlıyoruz. Destinasyonların yanında ürünlerimizi de GoTürkiye platformunda 50'ye aşkın turizm ürünü başlığı altında dünyanın görüşüne sunuyoruz, insanların GoTürkiye'den ülkemiz ve turizm hakkında bilgi almalarını temin ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Dijital pazarlama için de 118 milyon 618 bin TL harcayan ajansın harcama kalemleri şöyle sıralandı:Dergi: 20 milyon 202 bin TL, PR: 16 milyon 602 bin TL, Tanıtım projeleri: 3 milyon 32 bin TL,Fuar: 7 milyon 451 bin TL, Prodüksiyon: 15 milyon 862 bin TL

YORUMLAR

  • 0 Yorum