Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKTOB'UN GÜNDEMİ 12 AY SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM ! ANTALYA 4 MEVSİM TURİZM HAREKETLERİNE UYGUN POTANSİYELE SAHİP

AKTOB’UN geleneksel olarak sürdürdüğü yemekli buluşmaların ağustos ayı toplantısı Kemer’de gerçekleşti.

AKTOB'UN GÜNDEMİ 12 AY SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM ! ANTALYA 4 MEVSİM TURİZM HAREKETLERİNE UYGUN POTANSİYELE SAHİP

AKTOB’UN geleneksel olarak sürdürdüğü yemekli buluşmaların ağustos ayı toplantısı Kemer’de gerçekleşti.

AKTOB'UN GÜNDEMİ 12 AY SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM ! ANTALYA 4 MEVSİM TURİZM HAREKETLERİNE UYGUN POTANSİYELE SAHİP
23 Ağustos 2023 - 13:53

AKTOB Yemeği’ne, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Bşk. Hakan Tütüncü, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, ATSO Başkanı Ali Bahar, TÜROFED Başkanımız Erkan Yağcı, AKTOB Önceki Dönem Başkanlarımız Osman Ayık ve Yusuf Hacısüleyman, KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya katıldı.

Açılış konuşması ve turizm gündeminde yer alan konuları içeren sunum gerçekleştiren AKTOB Bşk. Kaan Kavaloğlu, 12 Turizm hareketlerinin sürdürülebilirliği için turizm çeşitliliğinin kış dönemlerine endeksli arttırılmasının öneminde değindi. “ Dünyada eğlence, deniz kum, güneş temalı turizm çeşidi ağırlıklı olarak dünya genelinde % 55 oranında tercih ediliyor. Resort destinasyonlarının,  özellikle Antalya diğer tercih edilen sağlık, iş, spor, şehir turizmi gibi ürün çeşitliliği ile bu potansiyele sahip bir destinasyondur.

Şehrin tüm dinamiklerinin, kamu, özel sektör ve yerel yönetimlerin kış dönemi hareketliliği için iş birliği ve güç birliği yapması şarttır. Mevsimsellik tüm dünyada özellikle kıyı şeridinde yer alan Akdeniz çanağında yer alan destinasyonların genel sorunu.  Yüksek sezonda; aşırı kalabalık, yüksek fiyatlar,  yoğun sezonlarda yetersiz kalan altyapı, hizmet ve iş imkanlarının yetersizliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.  Antalya kış döneminde turizm hareketlerinin canlandırılması için; turizmi destekleyen yan ürünlerin cazibe merkezlerinin desteklenmesi, teşvik edilmesi. Akvaryum, su parkı, sanat galerileri, sergileri, uluslararası konserler, uluslararası spor karşılaşmaları, festivallerin artırılması.

Antalya’nın doğal alanlarının, rekreasyon ve gençlik kampları gibi, doğa sporlarının canlandırılması, teşvik edilmesi. Her yıl Kaya tırmanışı ve mağaracılık için gelen binlerce doğa sporcusu var, bu alanların uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi. Kış uçuşlarının desteklenmesi gerekmektedir.

ANTALYA 4 MEVSİMİ DE TURİZM HAREKETLERİNE UYGUN POTANSİYELE SAHİP

Başkan Kavaloğlu Antalya’nın dünya standartlarının üzerinde turizm yatırımlarına sahip olduğunu belirtti ve şunları ekledi; “Antalya,  kentsel alt yapısı da her geçen yıl iyileşmekte, turistik ürün gamını genişletmektedir. Şehir otellerimiz, fuar merkezlerimiz, sağlık ve spor tesislerimizle ürün arzımız dünya standartlarının üst seviyesinde yer almaktadır.

Antalya, sağlık alanında yapılan yatırımlarla da dikkati çekiyor. Kentte 2 üniversite, 18 kamu hastanesi ve 28 özel hastane ile çok sayıda klinikte tedavi imkanı sağlanıyor.

Estetikten organ ve kök hücre nakillerine, kanser tedavilerinden göz, diş, kanser tedavisine her türlü sağlık hizmetinin verildiği ilde, yılın her ayı gelebilen turistler tedavi olup ülkelerine dönüyor.  Kışın futbol takımlarının kamp yaptığı kent, dalış, tırmanma, yürüyüş ve golf sporu imkanlarıyla da öne çıkıyor. Yurt dışından her yıl binlerce golfçüyü ağırlayan ilde 16 golf sahası bulunuyor.”

Türkiye en iyi Medikal Turizm Destinasyonları Arasında Gösteriliyor

Sağlık turizm potansiyelinin dünyada da çok büyük pazar hacmine ulaştığını belirten Başkan Kavaloğlu “Antalya’nın kış aylarına yönelik hareketliliğin canlandırılması gerekiyor, sağlık turizmine hizmet veren paydaşlarımızın kış dönemine odaklanmaları destinasyon için fayda sağlayacaktır. Medikal turizm 2020 yılında 54,4 milyar ABD doları değerindeydi, 2023 yılında 129 Milyar dolara  ve 2027 yılına kadar 200 milyar ABD dolarının üzerinde bir pazar büyüklüğüne ulaşacağı tahmin ediliyor. En iyi medikal destinasyonları arasında; Kanada, Malezya, Singapur, Tayland, Hindistan, Türkiye, Çekoslavakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Panama, Meksika ve Brezilya gösterilmektedir.

Türkiye’nin sağlık turizminde 2023 yılı hedefi 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar sağlık turizmi gelirine ulaşmaktır.

Ülkemiz, 4 saatlik uçuş mesafesinde, yaklaşık 1 milyar insana ve 57 ülkeye hitap eden önemli bir coğrafi konuma sahiptir.  Dünyanın en çok noktasına (120 ülke, 299 şehir ve 302 havalimanı) uçan milli havayolu markası Türk Hava Yolları ile ulaşım kolaylığı sayesinde Türkiye, sağlık turizmi için ideal bir bölge olarak değerlendirilmektedir.

Dünyada otel Doluluklarının henüz 2019 seviyelerine ulaşmadı. Dünya genelinde otel ve tatil köyü sektörünün pazar büyüklüğü 2019 yılında 1,52 trilyon ABD doları ile zirveye ulaştı. Koronavirüs (COVID-19) pandemisinin bir sonucu olarak, pazar büyüklüğü 2020 ve 2021 yıllarında bir trilyonun altına düştü. 2023 yılında pazar büyüklüğünün 1,21 trilyon ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Geleneksel Buluşmada yaptığı konuşmada;  Göreve geldiğim günden itibaren çalışmalarımızı Antalya’nın iki önemli sektörü tarıma ve  turizmin gelişmesine odaklı sürdürmekteyiz.  Turizm tanıtımına katkı sağlamak adına  Antalya Turizm Birliği’ni kurduk. Turizme ve tarıma yerelden ulusala kalkınma modeliyle üreticilerimize destek veriyoruz. Diğer taraftan çevrenin korunması ve sürdürülebilir turizm adına denizimizi temiz turmak için elektronik denetim merkezimizi kurarak termal kameralar aracılığı ile denize atık bırakılmasını engelledik. Aynı zamanda arıtmaları da çoğaltarak denizimizi temiz tutuyoruz. Antalyamızın da kültür, sanat ve gastronomi alanında geliştirilmesi yönünde çalışmalarımıza GastroFest Festivalini de gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında farklı alanlarda etkinlikler ve festivallerin sayısını çoğaltıyoruz.” dedi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam