Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜRSAB BAŞKAN BAŞDANIŞMANI SONER BACAKSIZ, LETONYA’NIN GAZİANTEP FAHRİ KONSOLOSU OLARAK ATANDI

Letonya’nın Gaziantep Fahri Konsolosluğu'nun açılış töreni, 14 Mayıs 2024 tarihinde Grand Hotel’de gerçekleştirildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Başdanışmanı Soner Bacaksız, Letonya Gaziantep Fahri Konsolosu olarak atandı.

TÜRSAB BAŞKAN BAŞDANIŞMANI SONER BACAKSIZ, LETONYA’NIN GAZİANTEP FAHRİ KONSOLOSU OLARAK ATANDI

Letonya’nın Gaziantep Fahri Konsolosluğu'nun açılış töreni, 14 Mayıs 2024 tarihinde Grand Hotel’de gerçekleştirildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Başdanışmanı Soner Bacaksız, Letonya Gaziantep Fahri Konsolosu olarak atandı.

TÜRSAB BAŞKAN BAŞDANIŞMANI SONER BACAKSIZ, LETONYA’NIN GAZİANTEP FAHRİ KONSOLOSU OLARAK ATANDI
16 Mayıs 2024 - 09:17

Fahri Konsolosluğun açılış törenine; Gaziantep Valisi Kemal Çeber, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya başkanlığındaki TÜRSAB Heyeti, Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Taner Özdurak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hakan Aslansoy, Letonya Büyükelçisi H.E. Pēteris Vaivars, Letonya Bursa Fahri Konsolosu Yavuz İskenderoğlu ve birçok önemli isim katıldı. Etkinlikte, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik önemli mesajlar verildi.

KEMAL ÇEBER: “İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KÖKLÜ DOSTLUĞUMUZUN BU GÖREV İLE ARTACAĞINA İNANIYORUM”

Açılış töreninde konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Türkiye ve Letonya arasında yaklaşık 100 yıldır süren dostluk ilişkilerini hatırlattı. İki ülkenin uzun yıllar boyunca karşılıklı destekleyici politikalar yürüttüğünü söyleyen Çeber, sözlerine şöyle devam etti:

“Gaziantep bizim için çok özel ve bölgenin merkezi olan bir kent. Ancak hala Avrupa Birliği'ne üye yaklaşık 20 ülkede, Gaziantep ve bulunduğu bölge kırmızı alan, yani gidilmesi tehlikeli bölge olarak görülüyor. Bu sorunlardan bahsedince Büyükelçimiz cevap olarak “Gaziantep'te benim gördüğüm tek tehlike muhteşem yemekleri” dedi. Tüm Avrupalı dostlarımızın bir gün buradaki tek tehlikenin bizim muhteşem yemeklerimiz olduğunu hissederek buna uygun davranmalarını diliyorum.

İki ülke arasındaki sağlam, köklü dostluğumuzun devam edeceğine, Soner Bey'in yeni göreviyle birlikte bunun daha da katlanacağına inanıyorum. Çok doğru bir ismin seçildiğini görüyorum. İlimize, ülkemize ve Letonya'ya güzel katkılar sağlamasını temenni ediyorum.”

Letonya Büyükelçisi H.E. Pēteris Vaivars, Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun Letonya ve Türkiye arasında büyüyen bağların bir kanıtı olduğunu kaydetti. Gaziantep'in ekonomik canlılığına ve Orta Doğu'ya açılan bir kapı olduğunu işaret eden Vaivars, "Bu önemli olay, iki ulusumuz arasındaki dostluk ve iş birliği açısından önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Lezzetli mutfağı, canlı kültürü, gelişen ekonomisi ve ticaretiyle ünlü bu tarihi şehirde bir araya geldiğimizde, bu yeni Fahri Konsolosluğun stratejik öneminin farkına varıyoruz." şeklinde konuştu.

Fahri Konsolosluğun Letonya ve Türkiye arasında ticaret, yatırım, turizm, eğitim ve kültür dahil her alanda iş birliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına inandığını dile getiren Vaivars, Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosu olarak atanan Soner Bacaksız'a tebriklerini iletti.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, resepsiyonda yaptığı konuşmaya Türkiye ve Letonya arasındaki iyi ilişkileri vurgulayarak başladı. Bağlıkaya, “Türkiye ve Letonya uzun yıllardır süren, dostluk temeline dayalı son derece iyi ilişkilere sahip iki ülke. Bu ilişkilerin son yıllarda daha da gelişmesinde şüphesiz ki turizm hareketlerinin de büyük katkısı bulunuyor. Uzun yıllardan bu yana turizme emek veren Sayın Soner Bacaksız’ın Letonya Fahri Konsolosu olmasını da bu anlamda çok değerli buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye Letonya’dan gelen ziyaretçi sayısının 117 bin kişiye ulaşarak yeni bir rekor kırdığına değinen Bağlıkaya, bu anlamda Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Gaziantep’te Letonya Fahri Konsolosluğu’nun açılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosu olarak atanan TÜRSAB Başkan Başdanışmanı Soner Bacaksız ise "Bir turizmci olarak, Gaziantepli olmanın şehrimizin kültürünün, turizm potansiyelinin, yüksek insani değerlerinin tanıtılması, dünya şehirleri ile barış ve sevgi köprüleri kurarak bu zenginliğin büyütülmesi için büyük görevleri beraberinde getirdiğinin bilincindeyim. Bir gastronomi şehri olarak, zaten soframızı tüm dünyaya açtık. Bu zengin sofrada eminim ki konuşulacak ve yapılacak çok şey, yürünecek çok yol var" dedi.

Fahri Konsolosluk görevi nedeniyle gurur duyduğunu ifade eden Bacaksız, "Her Gaziantepli, Letonya'nın muhteşem kültürüyle tanışacak, bu harikulade ülkenin doğasıyla ve sıcak insanıyla buluşarak yaşam yolculuğunda daha da zenginleşecek, renklenecek ve asırlarca sürecek bir dostluğun temelini atacaktır" diye konuştu.

Resepsiyon, katılımcılar arasında yapılan sohbetler ve ikili görüşmelerle devam etti. Açılış töreni, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ve iş birliklerinin artarak devam edeceği mesajıyla sona erdi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum