Reklam
Reklam
Reklam

FOÇA, SAKIZ, MİDİLLİ ÜÇGENİNDE ORTAK FESTİVALLER YAPMAK İÇİN BULUŞTULAR

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK)Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)Başkan yardımcısı Mehmet İşler ve birlik üyesi turizmciler Yunanistan’ın Sakız Adası ‘ndan gelen turizmciler ve belediye yetkililerini İzmir’in Foça İlçesi’nde konuk etti.

FOÇA, SAKIZ, MİDİLLİ ÜÇGENİNDE ORTAK FESTİVALLER YAPMAK İÇİN BULUŞTULAR

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK)Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)Başkan yardımcısı Mehmet İşler ve birlik üyesi turizmciler Yunanistan’ın Sakız Adası ‘ndan gelen turizmciler ve belediye yetkililerini İzmir’in Foça İlçesi’nde konuk etti.

FOÇA, SAKIZ, MİDİLLİ ÜÇGENİNDE ORTAK FESTİVALLER YAPMAK İÇİN BULUŞTULAR
17 Nisan 2024 - 10:15

Turizmde işbirliği ve ortak festivaller için Egeli turizmcilerden gelen öneriler heyetlerce olumlu değerlendirildi. Konu Foça ve Sakız Adası Belediye Başkanlarına aktarılarak destekleri alındı. Festival tarih ve detaylandırılması önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilecek.

Aralarında Sakız Adası Otelciler Birliği Başkanı Dimitris Kytrilakis, Sakız Adası Belediyesi Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou ve Sakızlı otel işletmecisi turizmcilerin yer aldığı heyet, Ege’li tuırizmcilerin davetiyle Foça’ya geldi. Turizmde işbirliği konularının ele alındığı ziyarette ortak festivaller düzenlenmesi konusuna ağırlık verildi. Zülfü Livaneli gibi iki ülkede çok sevilen ve şarkıları birlikte söylenen sanatçıları buluşturacak, kültürleri kaynaştıracak festivaller için ilk adımlar atıldı.

AYNI GÖKYÜZÜ VE DENİZİ PAYLAŞIYORUZ

ETİK Başkanı Mehmet İşler, Sakız Adası’nın Türkler tarafından en çok ziyaret edilen adalardan biri olduğunu, adanın örnek alınabilecek turizm etkinliklerinin bulunduğunu, ortak festivallerin herkesin yararına olacağını düşündüğünü söyledi.  Mehmet İşler; “Sakız Adası Otelciler Birliği Başkanı Dimitris Kytrilakis, birlik üyesi otelciler ve Sakız Adası Belediyesi Turizm Müdürü Rena Pagoudi Damigou ziyaret ve turizmde işbirliği konularını görüşmek üzere Foça’ya geldi. Onlara özellikle Sakız Adası’nın Mostra Festivali (Karnavalı)’nin çok önemli bir etkinlik olduğunu, sezon öncesi ama sezonu yayan bir etkisi olduğu için kendilerini kutladıklarını, bu festivalle Sakız Adasında bir çekim ve cazibe  gücü oluşturduklarını söyledik. Bizde hemen karşı kıyıda Midilli ve Sakız Adalarıyla beraber işbirliği yaparak, ortak bir festival düzenleyelim önerisini getirdik. Aynı gökyüzünü paylaşan, aynı denizi paylaşan iki ayrı ülke barış ve kardeşliğin simgesi olarak turizminde harcıyla, kültürlerimizi, geleneklerimizi birlikte yaşama şansı yaratalım istedik. Mostra Festivali (Karnavalı)’nden esinlenerek iki kültürün, iki ulusun ortak bir festivali olmasını arzu ettiğimizi ilettik. Bu nedenle onları Foça’ya davet ettik.

Onları ağırlarken, festivalin detaylarını konuştuk. Başta bayan Rena Pagoudi olmak üzere, tüm heyet buna olumlu baktı. Anında Sakız Belediye Başkanı İoannis Malafis’i aradılar. Bu konuda her türlü desteği vereceklerini, iki kültürün, iki ulusun birlikte festivaller yapabileceğine samimiyetle inandıklarını söylediler. Kendilerini Foça Belediye Başkanımız Saniye Bora Fıçı’ya götürdük.  Konuyu kendisine de arz ettik.  Göreve yeni başladığını, festival ve etkinlik programlarını 15 Haziran’a kadar detaylandıracağını ve ileriki günlerde önerimiz için tarih verebileceğini  ifade etti. Biz turizmciler olarak konuk heyete güzel Foça’mızı tanıttık. Sunumlar yaptık. Rüzgarın Evi diyerek tanımladığımız Foça’nın tarihi alanlarını, gastronomik  çekicilikleri olan güzel köylerini gezdirdik. Çarşımızda alışverişlerini yaptırdık. MW Phokaia ailesi olarak Türk misafirperverliğinin örneklerini vererek ağırladık ve uğurladık.”

ZÜLFÜ LİVANELİ VE YUNAN SANATÇILARLA ORTAK ŞARKILAR

“Sakız ve Midilli Adasından paydaşlarımızla yapmak istediğimiz festivalin henüz detaylandırmadığımız ilk planlamamızda iki yakanın kültürel özelliklerini yansıtıcı ve halklarımızı aynı duygularla kucaklayıcı etkinlikler var. Onların ünlü ve çok güzel bir davul grubu var. Müzisyenleri var. Kavala Kafe’den başlayacak bir yürüyüşle merkeze inmek, karadan her iki ülkenin temsilcisi bisikletçileriyle,  denizden yelkencileriyle bu korteji desteklemek, coşkulu bir yürüyüşün ardından Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda  kurulacak sahnede Zülfü Livaneli ve Yunan sanatçılarla Ege türkülerini, rembetikoları, kardeşlik şarkılarını birlikte söylemek. Yüreği aynı duygularla atan şarkılar söylenirken, Merkez Su Ürünleri Kooperatimizin desteğiyle festivalin içine balıkçılığımızı da katmak. Sezon öncesi  festival ortamında, müzik şöleninin yanı sıra sempozyumlarla etkinliği taçlandırmak.  Tabii bunlar iki ülke temsilcilerinden oluşacak komite tarafından detaylandırılacak. Festivalin maddi yükünün çok önemli bir bölümünü biz turizmciler olarak üstleneceğiz. Karşılık olarak benzer etkinlikler Sakız Adası ve Midilli Adaları’nda da gerçekleştirilecek. Böylece zaten birbirine yakın kültürlere sahip iki halkın daha da yakınlaşmasını ve turizmde daha geniş kapsamlı işbirliklerine kapıların aralanmasını sağlayacağız. İzmir ve Foça’ya sadece bu nedenle ekstra bir turist akışı hedefliyoruz. Biz planladık, dileriz en kısa zamanda bunu gerçekleştirir ve her sene tekrar edeceğimiz nitelikli bir festivalimiz olur.” dedi.  

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam