Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Zeybek: "Pandemi sürecinde turizmciler yalnız bırakıldı"

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılarda turizm emekçilerinin görmezden gelindiğini belirtti.

Zeybek: "Pandemi sürecinde turizmciler yalnız bırakıldı"

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılarda turizm emekçilerinin görmezden gelindiğini belirtti.

Zeybek:
19 Eylül 2020 - 11:41

CHP Antalya Milletvekili Zeybek yaptığı açıklamada:

“Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi döneminde en olumsuz etkilenen sektörlerin başında, turizm sektörü gelmektedir. Ülkemizin büyük gelir kaynaklarından turizm, bu yıl alınan tedbir ve yapılan desteklere rağmen istenilen düzeye çıkamamıştır. Havayolu ile bu yıl Temmuz ayında Antalya’ya gelen yabancı yolcu sayısı 226.991 iken, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında bu rakam iki buçuk milyondan fazlaydı. Turizmde yaşanan kayıp sektörün unutulan emekçilerinin durumunu daha da kötü etkilemektedir.

Turizm sektöründe örgütlülük ve sendikalaşma oranı inşaat sektöründen sonraki en az olan ikinci işkoludur. Sektörde yaşadıkları sorunlara ilave olarak pandemi sürecinde işsiz kalan turizm emekçilerinin sorunlarına çözüm bulunması gereklidir. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşından çok az sayıda emekçinin yararlandığı bilinmektedir. Turizmdeki düşüş salt pandemiye indirgenmemelidir.

Turizmdeki düşüş, turizm emekçisini doğrudan, tarım, ulaşım, tekstil ve birçok sektörü de dolaylı olarak etkilemektedir.

Turizmin başkenti Antalya’yı ise yakından ilgilendirmektedir. Fırsat kaybetmeden, turizm sektöründeki tüm paydaşların görüşü alınarak gelecek yılların turizm politikası ve alternatifleri üzerine çalışılmalıdır, bu paydaşların başında ise turizm işkolunda emek harcayan, sektörü ayakta tutan sendikaların tüm temsilcileri olmalıdır.” dedi.

CHP’li Zeybek, turizm sektöründeki örgütlü emek mücadelesinin Türkiye’nin turizmde daha gelişmiş ve söz sahibi olacağını belirtirken,  Dev Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Yahyaoğlu’da örgütlü bir turizm sektöründe işveren ve emekçide kazançlı olacaktır, iş güvencesi ve emeğinin karşılığını alan emekçilerin sorumlulukları ve iş tecrübeleri, işverene ve turizm sektörüne katma değer katacak ifadesini kullandı.

Gerçek muhabir'in haberine göre; Dev Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Yahyaoğlu “Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı alan ama süreç içinde çalıştıkları yerlerden ayrılarak, iş bulan turizm emekçileri sezonun bitimi ile birlikte işten çıkartılıyor ve yeniden işsizlik maaşı alamadıklarına dair bilgiler gelmektedir, bu düzenlemenin pandemi süreci de dikkate alınarak kaldırılması gereklidir.” Dev Turizm İş Sendikası Antalya Merkez Şubesi Başkanı Rüştü Dinçer, turizmin başkenti Antalya’da sektörün 700 bin ila 800 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti ancak yaşanan süreçte Dinçer “Antalya ve ilçelerinde birçok turizm tesisi açılamadı, turizm emekçileri gerek Antalya’da olsun gerekse Antalya dışından olsun yaz turizm sezonunda işsiz kaldı. Açılan tesislerde yeterli doluluk oranı olmadığı ve kapasitelerindeki kısıtlamalar nedeniyle az personel istihdam ettiler. Turizm sektöründe yapılacak teşviklerde, turizm emekçilerinin mağduriyetleri dikkate alınmalı ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır.” dedi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam