İstanbul'u henüz gezmediyseniz mutlaka okuyun !

Çok uzun bir geçmiş ve yaşanmışlıklarla dolu bu toprakta adım adım gezmek. Düşünmek lazım! Tarih, Arkeoloji, Sanat, Tılsımlar hepsi bu şehrin İstanbul’da barınıyor ve direniyor.

İstanbul'u henüz gezmediyseniz mutlaka okuyun !

Çok uzun bir geçmiş ve yaşanmışlıklarla dolu bu toprakta adım adım gezmek. Düşünmek lazım! Tarih, Arkeoloji, Sanat, Tılsımlar hepsi bu şehrin İstanbul’da barınıyor ve direniyor.

İstanbul'u henüz gezmediyseniz mutlaka okuyun !
25 Şubat 2019 - 10:47 - Güncelleme: 25 Şubat 2019 - 11:07

Çok uzun bir geçmiş ve yaşanmışlıklarla dolu bu toprakta adım adım gezmek. Düşünmek lazım! Tarih, Arkeoloji, Sanat, Tılsımlar hepsi bu şehrin İstanbul’da barınıyor ve direniyor.

Son yılların cazibe merkezi olan İstanbul kültür, sanat ve tarih temalı butik/tematik anlamda birçok etkinlikler ve geziler düzenlenerek hem bu şehirde yaşayan insanlara bir farklı bakış acısı ile birlikte sahip çıkma / aidat / koruma hisseni uzman isimlerden dinleyerek İstanbul daha da anlamlaşmaya başladı. Çünkü İstanbul yıllarca okullarda veya bir takım biriktirilmiş bilgiler ile anlatılmaya çalışılmış olsa dahi yeterli olmuyordu. İşte bu noktada devreye giren turizm seyahat acenteleri İstanbul kültür gezileri yaparak farkındalığı çok daha yukarılara taşımaya devam ediyor.

Yüzlerce bir birinden farklı İstanbul Kültür gezileri sayesinde insanlarımız yaşadıkları şehirleri daha yakından tanıma şansını edinmeye başladılar. Bu bize aslında çok güzel şeyler katmaya başladı. Semtleri derinlemesine öğrenme / görme imkânı tanıdı. Görme diyorum.Zaten hep görüyoruz ne var ki der gibisiniz!Şehirde yapılan çok yüksek mezar taşlarından dolayı arkasında köşesinde kalan dokuyu tarihi yaşanmışlıkları kapattığından artık farkında değilsiniz.

Aralarda kalan onlarca yüzlerce hatta binlerce tarihi dokuyu görmek imkânsızlaşıyor. Sizler belki yok olduğunu düşündüğünüz şeyler orada kaderine terk edilmiş halde bekliyor oluyor. Bizler oralara gidip ziyaretler ettikçe çok mutlu oluyorlar ve unutulmadıklarını hissediyorlar. Daha fazla direnmek için çabalıyor o tarihi izler / dokular. Çılgınca gelebilir belki nihayetinde taş veya tahta dediğinizi duyar gibiyim unutmamak lazım ki dünyanın en önemli sanatçıları ve yahut ustaları onlara şekil vererek anlamlaşıyor.

İşte İstanbul böyle bir şehirdir. Her gelen medeniyet beraberinde getirdikleri ile beraber bu abidevi toprak parçası anlamlaşmaya başladı. Hayat buldu! Bizler bu kadar kolay ve hunharca kullanmadan sahip çıkma duyularımızı biraz daha arttırmamız lazım. Yoğun iş temposu içinde herkes gibi çalışıyoruz ve dinlenmek için hafta sonlarımızı dışarda farklı aktiviteler yaparak geçiyoruz. Şöyle düşünün ve bir hafta sonunuzu neden kültüre, sanata, tarihe ayırmıyoruz diye bir kere kendinize sormanızı isterim. Emin olun ki çok şey öğreneceksiniz. Hatta bir sonra ki İstanbul gezisi neresi olacak diye o anın bitmeye yakınlaştığı zamanlarda düşünmeye başlayacaksınız. Tavsiyeme kulak verin pişman olmayacaksınız. Tabii ki güvenilir ve uzman isimlerle gezerek!

Şimdi Şehrin İstanbul’u gezme zamanı geldi!

Benim genellikle tavsiyem öncelikli olarak haliç kıyılarına düzenlenen geziler ile başlamak olacaktır. Renkli sokaklar kafeler kiliseler binalar sinagoglar camiiler surlar kapılar her bakış acısındaki insana hitap eden ve sosyal yaşam izlerini yerinde yaşamak isteyenlerin bir gezi rotası haline gelmiş Haliç’in güney ve kuzey sahillerini görmenizi gerçekten isterim. Küçük bir ek yapmak istiyorum. İlk buralara uzman bir isimle adım adım gezin/ görün öğrenin sonrasındaki günlerde veya zamanlarda keyif yapmak için ayrıca gidin. Bu tarz yapılan gezilerin diğer bir avantajı ise; kişisel olarak gidildiği zaman girilemeyen yerlere o mekânlardan; kiliseler/sinagoglar veya özel işletmeler vs. yerlerden özel izinler alınarak gezi sırasında içlerini görme imkânı tanıyor gelen gezginlere.

Fotoğraf çekmek açısından bina, insan, tarihi yapılar sizlere adeta bir şölen masası gibi her şeyi gelen ziyaretçilerine sunuyor. Aralar da verilen molalar gezginlere çok iyi geliyor. Butik/ şirin kafelerde ki çaykeyfine diyecek yok isteğe bağlı tabii ki kahve seçenekleri de olabiliyor.

Bir çok atölye, antikacılar ile tanışma şansınızın olduğu gibi keyifli sohbetlerin yapıldığı çok güzel insanlar tanımak gününüze çok ayrı bir haz katacaktır. İşte bu tarz gezilerin bir takım adları var ! Onları da paylaşmak isterim belki notlarınızın arasına alır bir gün sevdiklerinizle gitme kararı alırsınız. Fener – Balat Turları, EdirnekapıdanAyvansaray’a, Haliç’in Güney Sahilleri gibi isimler altında internette aramalar yapıldığında karşınıza bu turlar çıkacaktır.

İstanbul’u gezmek ve bitirmek bu kadar kısa sürede olmayacaktır! Lakin bir yerden başlamak ise amaç o zaman vesile olur bu harika yerleri görerek başlamanıza bir sebep olmasını çok isterim. İnanın süreklilik arz edecektir.

Sadece bir hafta sonunuzu ayırın.Şehrin İstanbul’u Gezin !
 
Seyahat Yazarı

Numan Çakmak

YORUMLAR

  • 0 Yorum