"Kasap bile köftenin yanında baharat satıyor."

Deneyimli turizm eğitmeni S.Serdar Alper otellerin gelirlerini arttırmasına yönelik öneriler sundu.

"Kasap bile köftenin yanında baharat satıyor."

Deneyimli turizm eğitmeni S.Serdar Alper otellerin gelirlerini arttırmasına yönelik öneriler sundu.

25 Haziran 2020 - 10:40

"CRM çabaları, "kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi" sağlamayı hedeflemelidir.

Günümüzde geliri arttırmak ve müşteri sadakati yaratmak ürün yelpazesini çeşitlendirmek ve çapraz veya toplu satışla mümkündür. Kasap bile kıymanın yanında köfte baharatı satmaya uğraşır. Gömleğin yanında kravat satmak, "gelin başı" yapılırken gelinin tüm yakınlarının saçını yapmak gibi...

Siz sadece oda (ve oda fiyatına dahil yiyecek-içecek) mi satıyorsunuz?

Niçin konser, müze veya yemek rezervasyonları, kaplıca ve golf turları, doğa ve macera turları ya da misafirinizin talep edeceği başka bir organizasyon hizmetinden elde edilecek gelirler toplam geliriniz içinde daha fazla yer tutmasın? Online seyahat acenteleri bu tür hizmet satışıyla kazanıyorsa oteller lokal hakimiyet ve yüz yüze satış avantajı ile çok daha etkili olacaktır.

Araç kiralama şirketine desk kiralamaktan değil, misafirin otelde kalış süresince gerçekleştirmek isteyeceği tüm faaliyetlerden pay almaya çabalamak ve onları yönlendirmekten söz ediyorum.


Bunları zaten yapıyoruz diyenler olacaktır. Harika!

Bir de "sen ne diyorsun, misafiri otel diskosuna götürüp bir kadeh ekstra içecek satamıyoruz" ya da "bunlar boş işler, bizim işimiz değil" diyenler de..."

YORUMLAR

  • 0 Yorum