Mağdur Turizmcilerin sorunları TBMM'ne taşındı !

Tecrübeli İnsan Kaynakları Yöneticisi Mehmet Kormaz'dan Turizmcileri sevindirecek açıklama: "ÇABALARIMIZ SONUCU SESİMİZİ DUYAN MİLLET VEKİLLERİ TURİZM ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETİNİ MECLİSE TAŞIDI ." İşte detaylar...

Mağdur Turizmcilerin sorunları TBMM'ne taşındı !

Tecrübeli İnsan Kaynakları Yöneticisi Mehmet Kormaz'dan Turizmcileri sevindirecek açıklama: "ÇABALARIMIZ SONUCU SESİMİZİ DUYAN MİLLET VEKİLLERİ TURİZM ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETİNİ MECLİSE TAŞIDI ." İşte detaylar...

Mağdur Turizmcilerin sorunları TBMM'ne taşındı !
02 Ekim 2019 - 12:22 - Güncelleme: 02 Ekim 2019 - 12:38

Korkmaz açıklamasında : " Sayın Turizm bakanımız buradan tekrar sesleniyorum bizi takip eden 300 binden fazla çalışanın sesiyiz.Siz diyorsunuz ki; " hedefimiz 75 milyon turist 65 milyar dolar gelir."

Peki soruyorum;  Otel inşaatlarına milyar dolarlar yatırım yapıp insan kaynağını hiçe sayarak oluşan mağduriyet sonucu gelen turistlere otellerinizin direklerimi hizmet edecek  ?

100 binden fazla yabancı ucuz işci gücü getirerek mi  insan kaynağı sorunu çözülecek ?"  ifadelerini kullandı.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, turizm iş kolunda çalışan emekçilerin sorunlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi ile bu konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Zeybek,Dünya'da turizm çeşitleri ve turizme artan talep nedeniyle turizm gelirlerinin arttığını, Türkiye’nin ise coğrafi konumu, tarihi ve doğası başta olmak üzere turizmde söz sahibi ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

Turizm yatırımları ve turizmin sağladığı katma değerin yeni istihdam alanları sağladığını belirten CHP’li Zeybek, “Ancak turizm iş kolunda çalışan işçilerin hakları konusunda artan turizme rağmen istenen kolaylık sağlanamamaktadır. Turizm emekçilerinin sorunları, her gün rekor üstüne rekor kıran turizm haberlerine rağmen çözüm beklemektedir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 27 Eylül Dünya Turizm Gününde “2023 Turizm Stratejisi” ile açıkladığı 2023 yılında 75 milyon turist ve 65 milyar dolar hedefi için yıllardır sektöre emek veren turizm işçilerinin de ücret ve istihdam politikalarında iyileştirme yapılması gerçeğini göz ardı ettiğini vurgulayan CHP’li Zeybek “Dev-Turizm İş Sendikası’nın turizm iş kolunda çalışan emekçilerin sorunlarına ilişkin aktardığı bilgiler ışığında sadece Antalya’da turizm sektöründe çalışan 700 bine yakın işçinin çoğunluğu sezon bitimi ile işsiz kalacaktır, bu rakama esnafların yanında çalışanların dahil olmadığını da eklediğimizde, turizm sektörü için kapsamlı bir istihdam politikasının belirlenmesi de elzemdir.” Askı süreci ile zaten ekonomik sıkıntı yaşayan turizm emekçilerinin sezonun bitmesine az bir süre kala çözüm bekleyen sorunları olduğunu belirten CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, soru önergesinde şu sorulara yer verdi.
 

''İş müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri denetimlerinin sonuçlarında turizmde ‘’kayıt dışı ve çalışma müsaadeli, yabancı işçi’’ çalıştırmanın boyutları nedir? Sigortasız (kayıtdışı) işçi çalıştırma, turizm işletmelerinde ve genel olarak ne sıklıkla denetleniyor? Denetlemelerin sonuçlarına dair veriler nelerdir? Stajyer Öğrenci adı altında, turistik işletmelerde, ucuz işçi ihtiyacını karşılamak üzere, yabancı işçi çalıştırılıyor mu? Çalıştırılıyorsa son beş yılda bu sayı nedir? İşsizlik Sigortasından, turizm İşçileri ve özellikle sezonluk işçiler yararlanabiliyor mu? Bakanlık tarafından son üç yılda 600 gün prim ödemiş olma ve askı şartları konusunda işçi lehine düzenleme çalışması var mıdır?

Turizm sektöründe çalışan işçilerin ne kadarı işsizlik sigortasından para alabilmiştir? Kişi sayısı ve toplam
miktarı nedir?''

Bu haberleri memnuniyetl karşılıyoruz.Turizmcilerin sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum