Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

OTEL YATIRIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ? CONTINENT WORLDWIDE HOTELS YÖNETİM KURULU BAŞKANI ETHEM ZAGİKYAN OTEL YATIRIMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERİ AÇIKLADI.

Türkiye’yi yurt dışında başarı ile temsil eden ve yurt dışında en hızlı büyüme ivmesine sahip olan otel markalarını bünyesinde bulunduran franchise ve yönetim firması Continent Worldwide Hotels'in Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Zagikyan Türkiye'deki otel yatırım ve yönetim danışmanlığını analiz etti.“Hangi danışmanlık şirketi ile anlaşmalı? Şirket mi yoksa münferit bir kişi ile mi yola çıkmalı? Doğru yönlendirildiğimi nereden bileceğim? Yaptığım ödeme yüksek mi?” İşte Zagikyan'ın açıklamaları...

OTEL YATIRIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ? CONTINENT WORLDWIDE HOTELS YÖNETİM KURULU BAŞKANI ETHEM ZAGİKYAN OTEL YATIRIMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERİ AÇIKLADI.

Türkiye’yi yurt dışında başarı ile temsil eden ve yurt dışında en hızlı büyüme ivmesine sahip olan otel markalarını bünyesinde bulunduran franchise ve yönetim firması Continent Worldwide Hotels'in Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Zagikyan Türkiye'deki otel yatırım ve yönetim danışmanlığını analiz etti.“Hangi danışmanlık şirketi ile anlaşmalı? Şirket mi yoksa münferit bir kişi ile mi yola çıkmalı? Doğru yönlendirildiğimi nereden bileceğim? Yaptığım ödeme yüksek mi?” İşte Zagikyan'ın açıklamaları...

29 Kasım 2023 - 14:03

Otel Yatırımlarında Danışmanlık Hizmeti Almak Gerekli mi?

Ülkemizde otelcilik sektörü turizmin gelişmesi ile birlikte önemli bir yükseliş yaşamakta ve şehir otelciliğinin yanı sıra Resort oteller de hızla artmakta. Bu ivme, yanında, yeni trendler oluşturma, yeni konseptler geliştirme ve yeni yiyecek  & içecek mekanlarının da otellerin içinde yer almasının kapılarını açmakta...

Bu gelişmeler daha önce hiç otelcilik ile ilgili bir yatırımı olmayan birçok yatırımcının da ilgisini çekmekte.Ancak, realitede otel yatırımı yapmak aslında ilk etapta görüldüğü kadar kolay bir iş olmadığından, yatırımcı doğru yönlendirmeler olmazsa açtığı tesisten umduğu başarıyı elde edememekte.Bu noktada; yatırımcılar yanlış harcamalar sonucu oluşan hataları telafi edebilmek için tekrar para harcamak zorunda kalabilmekte...

Otel Yatırımcıları İçin Önemli Noktalar...

Otel yatırımı yapmak isteyen girişimciler, başarılı bir otel projesi ortaya çıkarmak için önce sektördeki trendleri incelemeli ve otelcilik sektörü hakkında detaylı bir araştırma yapmalıdır. Ayrıca, sektördeki diğer yatırımcılarla iletişim halinde olmak, ilk elden doğru bilgileri edinmek için de faydalı olabilir.

Bir otel projesinde  maliyetler, yer seçimi, proje tasarımı , mimari konsept, inşaat aşaması, gerekli yasal izinlerin alınması, otel malzemelerinin temini, personel seçimi ve yönetimi, satış ve pazarlama stratejileri gibi birçok detaylı konu vardır.

Otel projesi, sadece konaklama alanı sağlamakla bitmemekte aynı zamanda restoran, toplantı salonları, eğlence alanları ve diğer hizmetler gibi birçok alanda hizmeti de kapsamakta. Bu nedenle, otel projesi, önce destinasyonun getirdiği dinamikler ve ikinci olarak da oteli tercih eden misafirlerin ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmalıdır.

Otel Yatırımcıları Mutlaka Profesyonel Destek Almalı

Bu aşamada, yukarıda bahsettiğimiz konularda bilgi sahibi olmak isteyen ve profesyonel adımlar atarak bir otel yatırımı yapmak isteyen kişilere verilebilecek en doğru tavsiye sektörde ve konusunda deneyimli bir danışman ile daha otel sahibi olmak fikrini benimsediği an itibarı ile anlaşması ve profesyonel destek alması olacaktır.

Bu noktada yatırımcılar en çok “Hangi danışmanlık şirketi ile anlaşmalı? Şirket mi yoksa münferit bir kişi ile mi yola çıkmalı? Doğru yönlendirildiğimi nereden bileceğim? Yaptığım ödeme yüksek mi?” sorularına cevap aramaktadırlar.

Otel Yatırım Danışmanı Hangi Kriterlere Göre Beirlenmeli ?

Gözlemlerimize göre, Türkiye’de maalesef otel danışmanlığı konusu ve danışmanların hangi kriterlere göre danışmanlık yapmakta olduklarını denetleyen bir organizasyon veya kamu kuruluşu bulunmamakta. Yani, profesyonel çalışan olarak işine devam etmeyen herhangi bir otelci, danışmanlık yapabilmekte.

Buradaki karmaşa aslında şu: Belli kriterler çerçevesinde bir sertifikasyonu olmayan bu iş dalında diksiyonu düzgün olan ve otel yatırımcısını ikna edebilir konuşma becerisine sahip herkes danışmanlık yapabiliyor.

Profesyonel kariyeri boyunca sadece 20 odalı bir otelde müdürlük yapmış olan bir otelci, 150 odalı bir proje için yatırımcı danışmanı olup, önceki kariyeri boyunca belli bir markaya bağlı bir otelde hiç çalışmamışken ve marka standartları altında görev almamışken “hangi markayı almalıyım? “ sorusunu soran yatırımcıya bu konu ile ilgili tavsiyelerde bulunabiliyor.

Burada “sözümüz meclisten dışarı” diyerek, piyasada çok profesyonel bir şekilde danışmanlık hizmetleri veren ve yaptığı projeler ile kendini kanıtlamış şirketlerin de bulunduğunun altını çizmekte fayda var. Ancak, bu sayı çok az ve bu firmaların verdiği hizmetlerin ve karşılığında fatura ettikleri bedelin çok daha azına münferit olarak çalışan ve danışmanlık hizmeti verenler çok daha yüksek oranda...

Yatırımı Yapılacak Otele Marka Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Önemli noktalardan bir tanesi de yatırmcının Marka seçimi.Günümüzde otelinin bir marka ile ilerlemesinin faydalı olacağı konusunda bilinçli olan yatırımcı sayısı, otelini kendi koyduğu bir tekil otel ismi ile işletmek isteyen otel yatırımcı sayısından daha fazla olmaya başladı. Burada önemli olan, “Hangi marka? Lokasyona uygun mu? Resort otel için şehir otellerine hizmet veren bir marka ile anlaşma yapmak faydalı mıdır?” gibi sorulara doğru cevapları verecek olan bir danışmanınızın olması.

Piyasada bulunan birçok markanın, danışman firmalara veya münferit danışmanlara ‘broker fee’ (aracılık ödemesi) yaptığı zaten bilinen bir gerçek.Bu sebeple, danışmanınızın, marka seçiminde  bu markanın otele ne gibi katkılar sağlayabileceğinden çok kendi kazançlarını öncelikli hale getirip getirmediğinden emin olmanız gerekir.

Bununla birlikte, yatırımcının, profesyonel ve objektif danışmanlık hizmetleri veren bilinir firmalar ile çalışması halinde doğru markayı seçmelerine faydalı olacağı da bir gerçek.

Akreditasyon Sertifikası İle Danışmanlık Konusu Çözülebilir

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı geçtiğimiz birkaç yıl içinde, hayatın doğal akışının yaşantımıza getirdiği gerçeklikler ile birlikte çeşitli konularda oteller için sertifikasyon gerekliliği getirdi. Burada birçok açık kolu olan bu kritik danışmanlık konusunda da böyle bir çalışma yapılmasında fayda var.

Kariyerine bir otelde çalışan olarak değil, projelerde veya hizmete açık olan otellerde danışman olarak devam etmek isteyen kişiler için hazırlanacak olan detaylı bir kurs ve eğitim programı olmalı.

Örneğin; Yiyecek & İçecek, Mutfak, Ön büro, Satış, Proje genel yönetimi, Bütçe hazırlama, 5 yıllık yatırım geri dönüşü ile ilgili hazırlık gibi konularda, ayrı kurslar bitirilerek alınacak resmi sertifikalar sonrasında danışmanlık şirketi açılabilmeli veya eğer kişi tüm bu kollarda faaliyet göstermek istiyor ise tüm kursları bitirmeli. Eğer danışman bu faaliyetleri yürütecek bir şirket açmak istiyor ise bu durumda ya bu sertifikalara sahip kişileri sigortalı olarak işe almalı ya da tüm kollar için sertifikalara sahip olmalı. Yani kısacası; yiyecek ve içecek, mutfak gibi alanlarda sertifikasyonu olmayan bir danışman, otel genel danışmanlığı hizmeti verememeli veya bu sertifikaya sahip bir kişiyi şirketinde çalıştırıyor olmalı.

Otelcilik ile ilgili bir üniversite bitirme şartı olmasa da olur.Ancak, partner bir üniversitenin (örneğin Anadolu Üniversitesi)  özel programı altında belli bir ‘danışmanlık’ eğitimi verilmesi, danışman olmak isteyen kişilerin, belli bir zaman dilimi içinde minimum profesyonel çalışma yılına sahip olması gerekliliği ve belli pozisyonlarda yöneticilik yapmış olması gibi kriterler ile özel sertifikasyonu olmayan kişi ve kurumların danışmanlık hizmeti vermesini önleyerek bu konu kontrol altına alınabilir.

Ethem Zagikyan

Yönetim Kurulu Başkanı
Continent Worldwide Hotels

Detay için:
ContinentWorldwide.com | ContinentManagement.com 
E-Posta: [email protected]

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam