Otellere Bulaşan Kripto Ransomware Virüsleri

Otel Yönetim Sistemlerine Bulaşan Kripto Ransomware Virüsleri (Fidye virüsleri) her yıl yüzlerce oteli mağdur ediyor. Bu önemli virüs otellerin verilerini çalıyor ve otellerin ciddi ücretler ödemelerine neden oluyor. Peki siz bu korsan hackerlara karşı önleminizi aldınız mı ? Detaylar haberimizde..

Otellere Bulaşan Kripto Ransomware Virüsleri

Otel Yönetim Sistemlerine Bulaşan Kripto Ransomware Virüsleri (Fidye virüsleri) her yıl yüzlerce oteli mağdur ediyor. Bu önemli virüs otellerin verilerini çalıyor ve otellerin ciddi ücretler ödemelerine neden oluyor. Peki siz bu korsan hackerlara karşı önleminizi aldınız mı ? Detaylar haberimizde..

Otellere Bulaşan Kripto Ransomware Virüsleri
22 Şubat 2019 - 10:23 - Güncelleme: 22 Şubat 2019 - 10:48

Dijital dünya da birbirinden farklı ve birbirinden tehlikeli pek çok virüs çeşidi bulunmaktadır ve bu virüsler kullanıcılar için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Ransomware’in Türkçe karşılığı fidyedir ve bu virüs türü şifreleyici fidye virüs çeşididir.

Son zamanlarda hayatımıza dahil olan Kripto Ransomware Virüsleri  otel yönetim sistemleri içinde büyük bir tehdit. Crytolocker olarak da bilinen Ransomwaere virüsü en tehlikeli virüs çeşitlerinden bir tanesidir.

Özellikle otellerin bu Ransomware virüsünden sistemlerini korumaları gerekmektedir.

Ransomware Virüsleri Nasıl Çalışır?

Ransomware virüsleri, bulaştığı bilgisayarın ya da sistemin içerisinde bulunan tüm dosyaları şifreler ve bu şifrelemeden sonra karşınıza bir panel çıkar. Karşınıza çıkan panelde bir ödeme yapmanız gerektiği ve bu ödemenin miktarı bulunur. Eğer bu ödemeyi yapmazsanız dosyalarınıza ulaşamazsınız.

Ödemeyi yaptığınız takdirde şifreler açılır ve dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Ancak bazı ransomware virüslerinde panelde yazan ödemeyi yapsanız dahi şifreler kalkmayabilir. Bu nedenle ödeme yapmak bu virüslerden kurtulmak için bir çözüm değildir.

Bazı ransomware virüslerine çözüm bulunabilirken bazılarına ise çözüm bulunamaz ve sonuçları oldukça kötüdür.Çünkü her Ransomware virüsünün algoritması farklıdır. Bazıları basit ve kolay çözülebilen şifreler kullanılır. Böyle bir Ransomware virüsü le karşılaşırsanız işiniz çok daha kolay olur. Bazılarında ise çözüm imkansızdır ve tüm verilerinizi kaybedersiniz.

Kısacası Ransomware, oldukça tehlikeli bir virüstür ve tüm verilerinizi kaybetmenize yol açabilir. Bu nedenle Ransomware virüslerinden korunmalı ve verilerinizi güvende tutmalısınız. Verilerinizin çalınması durumunda yaşayacağınız maddi kayıp korunmak için harcayacağınız paradan çok daha fazla olacaktır.

Ransomware Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Her ne kadar uzmanlar Otelinizi Ransomware virüsünden koruyabilmek için kaliteli bir antivirüs proramına sahip olmanız ve her dosyayı açmamanız gerektiğinden bahsetse de güvenlik çoğu zaman tek başına çözüm değil. Çünkü oteller her türlü güvenlik önlemini alsalar bile çoğu zaman bu virüsün terörüne maruz kalabilmekteler.

Peki  bu virüse karşı kesin çözüm ne ?

Otelinizin verilerini korumak, operasyonunuzun aksamasının önüne geçmek ve ciddi maliyet yükü ile karşılaşmamak, kısacası bu zorba hackerlera otelinizi teslim etmemek için yapmanız gereken en önemli şey tüm verilerinizi güvenle yedeklemek.

Verilerinizi güvenli şekilde yedeklediğinizde oluşabilecek virüs saldırılarına karşı tam güvenlik sağlamış olursunuz. 

Güvenilir veri yedekleme hizmetleri için her biri alanında uzman profesyonellerden oluşan tecrübeli kadrosu ile koşulsuz müşteri memnuniyetine ve veri güvenliğine dayanan kaliteli hizmet anlayışı ile uzun yıllardır otellere veri yedekleme hizmeti sunan Alze Backup ile iletişime geçebilirsiniz.

Tüm otel programları için veri yedekleme hizmeti sunan Alze Backup, verilerinizi yedekliyor, bulut ortamında bir konuma gönderiyor ve olası bir olumsuzlukta yedek verilerin tekrar geri getirilmesi hizmetini dakikalar içinde sağlıyor. Kısacası otelcilerin hem zamanını hemde emeklerini koruyor. 

Otel sahipleri, yöneticileri ve bilgi işlem departmanı yöneticileri  sizde korsanlara teslim olmak istemiyorsanız, tam veri güvenliği için mutlaka Alze Backup ile iletişime geçmelisiniz !

YORUMLAR

  • 0 Yorum