Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

IATA VERİLERİNE GÖRE DÜNYA UÇMAYA DEVAM ETTİ ! İŞTE RAKAMLAR...

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Mart 2023 için hava yolculuğunda güçlü talep artışı olduğunu duyurdu.

IATA VERİLERİNE GÖRE DÜNYA UÇMAYA DEVAM ETTİ ! İŞTE RAKAMLAR...

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Mart 2023 için hava yolculuğunda güçlü talep artışı olduğunu duyurdu.

IATA VERİLERİNE GÖRE DÜNYA UÇMAYA DEVAM ETTİ ! İŞTE RAKAMLAR...
05 Mayıs 2023 - 11:04

IATA Genel Müdürü Willie Walsh, konu ile ilgili değerlendirmesinde: “Takvim yılının ilk çeyreği, hava yolculuğu talebi için güçlü bir notla sona erdi. Yurtiçi piyasalar aylardır pandemi öncesi seviyelerine yakın seyrediyor. Uluslararası seyahatler için iki önemli geçiş noktası aşıldı. Birincisi, talep bir önceki aya göre yüzde 3,5 artarak COVID öncesi seviyelerin %81,6'sına ulaştı. Buna, Çin'in yeniden açılmasıyla birlikte Asya-Pasifik taşıyıcılarına olan talebin neredeyse üç katına çıkması öncülük etti.

Uluslararası yük faktörleri de %81,3'e ulaştığı için verimlilik artıyor. Daha da önemlisi hem yurt içi hem de yurt dışı seyahat için bilet satışları, güçlü büyümenin en yoğun yaz seyahat sezonunda da devam edeceğine dair her türlü göstergeyi veriyor" dedi. 

Uluslararası Yolcu Pazarları

Asya-Pasifik havayolları, Mart 2022'ye kıyasla Mart 2023 trafiğinde %283,1 artış göstererek, bölgedeki seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana güçlü büyüme ivmesini sürdürdü. Kapasite % 161,5 arttı ve doluluk oranı %26,8 puan artarak %84,5 ile bölgeler arasında en yüksek ikinci oldu.

Avrupalı taşıyıcılar, Mart 2022'ye kıyasla %38,5'lik bir trafik artışı bildirdi. Kapasite %27,0 arttı ve doluluk faktörü 6,6 puan artarak %79,4'e yükseldi ve bu artış bölgeler arasında en düşük ikinci oran oldu.

Orta Doğu havayolları, bir yıl önceki Mart ayına göre %43,1'lik bir trafik artışı gördü. Kapasite %30,5 arttı ve doluluk faktörü 7,0 puan artarak %79,4'e yükseldi.

Kuzey Amerika taşıyıcılarının trafiği Mart 2023'te 2022 dönemine göre %51,6 arttı. Kapasite %34,0 arttı ve doluluk oranı 9,8 puan artarak %84,8 ile bölgeler arasında en yüksek seviyeye ulaştı.

Latin Amerika havayolları 2022 yılının aynı ayına göre %36,5 trafik artışı sağladı. Mart ayı kapasitesi %33,4, doluluk oranı ise 1,9 puan artarak %82,8 oldu.

Afrika havayollarının trafiği Mart 2023'te bir yıl öncesine göre %71,7 artarak bölgeler arasında en yüksek ikinci trafik oldu. Mart ayı kapasitesi %56,2 arttı ve doluluk oranı 6,5 puan artarak %72,2 ile bölgeler arasında en düşük seviyeye ulaştı.

Yurtiçi Yolcu Pazarları

Brezilya'nın yurt içi trafiği Mart ayında bir yıl öncesine göre %8,0 arttı ve şu anda pandemi öncesi seviyelerin biraz altında.

Hindistan havayollarının yurt içi talebi ise Mart ayında %20,3 artarak Mart 2019 seviyelerinin %10,0 üzerinde gerçekleşti.

Willie Walsh yolcu trafiği ile ilgili değerlendirmesinde ise şu bilgileri verdi: “Kuzey Yarımkürede yaz seyahat sezonunun zirvesine doğru yolcuların beklentileri artarken, havayolları uçma arzusunu ve ihtiyacını karşılamak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Ne yazık ki, kapasite eksikliği, yolcuların hayal kırıklığına uğramasına da yol açabilir. Bu kapasite eksikliğinin bir kısmı, havacılık değer zincirinin birçok bölümünü etkileyen geniş çapta bildirilen işgücü eksikliklerine ve ayrıca uçak teslimatında gecikmelere neden olan uçak imalat sektörünü etkileyen tedarik zinciri sorunlarına bağlanabilir. Bununla birlikte, başta Avrupa olmak üzere son uçuş iptallerinin önemli bir kısmı, hava trafik kontrolörleri ve diğerlerinin iş eylemleri nedeniyledir. Bu sorumsuz eylemler, Mart ayında binlerce gereksiz iptalle sonuçlandı. Bu kabul edilemez ve yetkililer tarafından tolere edilmemelidir” 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum